Magának az ördögnek is jobb sajtója van, mint a pápának – jegyezte meg minapi cikkében Stephen Glover, a Daily Mail kolumnistája a XVI. Benedek látogatását megelőző médiahangulatról, és aligha tévedett. A pápai látogatásra ugyanis rendkívül feszült atmoszférában kerül sor. Az újságokból, a rádiós és televíziós műsorokból a külső szemlélőnek leginkább az lehet a benyomása, mintha egy háborús bűnös érkezésére készülne az ország, nem pedig a királynő, a kormány és – a kilépő anglikán hívőket befogadó és egyre növekvő – római katolikus közösség meghívására érkező katolikus egyházfő fogadására.
Beperelnék Benedeket
A korántsem áhítatteli készülődés jegyében az ország egyik legnézettebb televíziós csatornája, a Channel 4 hétfőn főműsoridőben sugározta Probléma a pápával című műsorát, amelynek műfaját elég nehéz meghatározni.
A csatorna dokumentumfilmként jegyezte, de közelebb áll az igazsághoz, ha úgy jellemezzük: több mint dokumentumfilm, és csak egy kicsit kevesebb, mint vádirat. A filmet készítő Peter Tatchell (melegjogi aktivista és a Pope Protest mozgalom egyik fő zászlóvivője) számos jogos kérdést vet fel, mint például XVI. Benedek hallgatását a gyerekekkel és fiatalkorúakkal szembeni szexuális visszaélések ügyében, vagy azt, hogy visszafogadta az egyházba az elődje által kitagadott X. Piusz Társaság papjait, akik közül az angol Richard Williamson közismert holokauszttagadó. A film végére azonban elszabadulnak, ha nem is az indulatok, de a hangulatok: Tatchell, aki maga nem vallásos, mint egyszemélyes bíró és ügyész többször kijelenti: nem ilyen konzervatív (értsd: bigott) pápára van szüksége a katolikus egyháznak. Ezt követi a verdikt: XVI. Benedek látogatása nem kívánatos Angliában. Hasonló szellemiségű rádióadást tűzött műsorra a BBC4, Egy pápa tárgyalásai címmel. A közszolgálati rádió egyre növekvő kereszténységellenességét és a műsor stílusát bírálta Keith O’Brien, a skót katolikus egyház feje, kevés sikerrel.
Vannak, akik nem érik be a médiabeli támadásokkal: többen jogi lépéseket szeretnének tenni a pápa ellen, emberiség elleni bűncselekmények vádjával. Az akció mögött két harcos ateista, Richard Dawkins és Cristopher Hitchen áll, akik a Times beszámolója szerint megbíztak egy ügyvédi irodát, vizsgálják meg ennek az akciónak a lehetőségét. Dawkins szerint Benedek, azáltal, hogy tudott a szexuális visszaélésekről, és a Hittani Kongregáció korábbi fejeként mégsem tett lépéseket, valójában emberiség elleni bűncselekményt követett el, így bíróság elé állítható. Dawkins és Hitchen a Pinochet letartóztatásakor alkalmazott módszert szeretnék követni, amelyet nemrégiben Cipi Livni korábbi izraeli külügyminiszter ellen is alkalmazni akartak palesztin-párti emberjogi aktivisták. Polgári keresetet nyújtottak be, ennek alapján egy bíró letartóztatási parancsot adott ki a külügyminiszter ellen, aki emiatt végül nem lépett be az országba. Az ateista aktivisták szerint Benedekre nem terjed ki a diplomáciai védettség, mert az ENSZ nem ismeri el a Vatikánt mint államot.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »