A Pew pártoktól független közvélemény-kutató intézet legfrissebb felmérése szerint egyre szélesebb azoknak a tábora, akik megkérdőjelezik Barack Obama valódi hitét. A felmérés azt mutatja, hogy a megkérdezettek 18 százaléka gondolja úgy (tévesen), hogy Obama muzulmán hívő. Ez az arány 2009 márciusában csupán 11 százalék volt. Ezzel szemben csökkent azoknak a száma, akik Obamát kereszténynek tartják: míg tavaly márciusban a válaszadók 48 százaléka osztotta ezt a véleményt, addig most ez a szám mindössze 34 százalék. Ráadásul az amerikaiak közel fele (43 százalék) azt válaszolta, hogy nem tudja, milyen vallású az elnök. Azonban nem csak az elnökkel szemben általában kritikus konzervatív republikánusok táborában nőtt azoknak a száma, akik muszlimnak tartják Obamát. A pártfüggetlenek körében például a 2009. márciusi 10 százalékhoz képest most 18 százalékon áll az elnököt iszlámhívőnek vallók aránya.
De még az elnök „szövetségesei", a megkérdezett demokraták között is 9 százalékkal csökkent (55 százalékról 46 százalékra) azok száma, akik azt állítják Obamáról, hogy keresztény. Hasonló elmozdulás figyelhető meg az afroamerikai szavazók köreiben is, akik nagy többségben a volt illinois-i szenátort támogatták a 2008-as elnökválasztáson. A felmérés egyébként július végén, még azelőtt készült, hogy Obama állást foglalt volna a 2001. szeptember 11-ei terrortámadások helyszíne közelében épülő mecset körüli vitában. (Lásd keretes írásunkat.)
A Fehér Ház aggodalmát fejezte ki a közvélemény-kutatás eredményei kapcsán. Bill Burton szóvivő hangsúlyozta: az elnök egyértelműen keresztény hitű, és minden nap imádkozik, valamint rendszeresen kapcsolatban áll vallási tanácsadóival. Ugyanakkor azt is elmondta, Obama nem azt tartja a legfontosabbnak, hogy hite iránti elkötelezettségét bizonyítsa az amerikai lakosság előtt, hanem „magánjellegű" hitéletet folytat. Tavaly egyébként maga Obama beszélt arról az ABC televíziós csatornán, hogy BlackBerry-je fontos szerepet játszik hitének gyakorlásában: telefonján keresztül kap mindennap idézeteket a Bibliából és néha más vallások írásaiból is.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »