Az afganisztáni incidens esetében ráadásul az al-Kaida és az afgán tálibok közötti szoros együttműködés is váratlanul érte Washingtont. Történtek ugyan már támadások afgán karhatalmi erők részéről a szövetséges erők katonái ellen, de azokat egyedi eseteknek tekintették.
„Katasztrofális hírszerzési hibák vezettek ahhoz, hogy egy nigériai férfi majdnem felrobbantott egy Amszterdamból Detroitba tartó utasszállítót 290 emberrel a fedélzetén" - ismerte be Barack Obama a karácsonyi merényletkísérlet után. Az amerikai elnök azután feddte meg az amerikai hírszerzést, hogy kiderült: előre lehetett tudni, hogy a 23 éves férfi mire készül. Ráadásul a nigériai férfi bankár apja figyelmeztette az amerikai diplomatákat - köztük a CIA-t is -, hogy fia „extrém veszélyforrás", de Umar Farouk Abdulmutallab ennek ellenére felszállhatott a tengerentúli járatra. Obama kijelentette: „teljességgel elfogadhatatlan, hogy hiba történt a titkosszolgálatok rendszerében", és hogy „az esetből mindenkinek tanulnia kell".
Ugyanakkor egy Afganisztán keleti részén található amerikai CIA-bázis elleni támadás december 30-án újabb hiányosságokra hívta fel a szakértők figyelmét. Mikor tavaly augusztusban az amerikai légierő megölte a radikális iszlám egyik élharcosát, Baitullah Mehsudot - akinek nevéhez fűződik például Benazir Bhutto volt miniszterelnök meggyilkolása, valamint a Marriott szálloda ellen 2008-ban elkövetett öngyilkos merénylet -, mind az amerikai, mind pedig a pakisztáni tisztviselők úgy gondolták, nagy győzelmet arattak a dzsihádisták elleni küzdelemben. Ugyanakkor ez az esemény jelentett inspirációt egy jordániai öngyilkos merénylő és al-Kaida kettős ügynök számára, hogy az Afganisztánban lévő egyik amerikai katonai létesítmény ellen támadást hajtson végre. Ezt bizonyítja, hogy a merénylő halála után közzétett videófelvételen a 32 éves férfi Mehsud megölése miatt amerikai célpontok elleni támadásokra szólítja fel a muzulmán „szent harcosokat".