Erre gondolt az izraeli Arik Bernstein és a gázai Mahmúd Abed Rabbo, amikor elhatározták, hogy egy internetes sorozatot készítenek a szderótiak, illetve a gázaiak mindennapi életéről. Mégpedig közös izraeli-palesztin sorozatot. Hiszen a fegyveres összetűzések ellenére nem szakadt meg a kapcsolat a két országrész között, működik a telefon-összeköttetés, és ha megvan a kölcsönös akarat, a kölcsönös érintkezés más módjait is meg lehet találni. A terv megvalósítását tavaly októberben kezdték el: nap mint nap rövid, kétperces programban kísértek hat embert - nőket, férfiakat, gyerekeket - a határ két oldalán, akik a sanyarú körülmények ellenére mindennapi normális életüket próbálják folytatni. Az eredeti elképzelés szerint a történetnek negyven folytatása lett volna, és de-cemberben kellett volna véget érnie: az ötlet szerzőinek a zsidó hanuka, a karácsony és a muszlim ramadan közelsége megfelelő jelképes időpontnak látszott a sorozat befejezésére.
Csakhogy éppen közvetlenül a sorozat tervezett befejezése előtt kezdődött el az izraeli Öntött acél elnevezésű hadművelet. „Nem tudtuk, hogy kitör a háború - mondta Arik Bernstein -, de miután kitört, úgy éreztük, hogy nem tekinthetünk el az eseményektől." Ezért a háborús állapotok ellenére folytatták a sorozatot.
Talán éppen ezért keltettek a háborús állapotok közepette készült gázai és szderóti mindennapi életet bemutató képek különösen nagy érdeklődést. Annyira, hogy a sorozatból készült 50 perces televíziós filmet a nemzetközi televíziós Emmy-díj digitális tagozatának jelöltjei közé sorolták, és ott is a díj első négy várományosa közé került.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »