Egy tűzoltó a beszlani iskola kiégett tornatemében. Koncentrációs táborrá vált a tanévnyitó Fotó: Reuters
Nem könnyű feladat azonban kihámozni a teljes igazságot a polgári és katonai hatalom képviselőinek nyilatkozataiból és a hivatalos kormánypárti médiából – még most sem, amikor a túszdráma elérte tragikus végkifejletét.
Kezdjük az elején, amikor a beszlani egyenruhás és civil vezetők egybehangzóan azt bizonygatták, hogy a terroristáknak három-négyszáz személyt sikerült túszul ejteniük. Ez a szám később valamiért tovább apadt 200-ra – míg aztán néhány nap múlva, amikor már több száz halott és sebesült áldozat volt – végül elismerték, hogy a túszok száma meghaladta az ezret (ma már tudjuk, több mint 1200 emberről van szó).
Még ha az első adatokat nem is tudatosan torzították el, akkor is felvetődik a kérdés: vajon milyen mértékben kontrollálják
a helyzetet Beszlanban a rendőrök, katonák, titkosszolgálatok és a hivatalos szervek?
Az orosz tévécsatornákon folyamatosan közvetített helyszíni beszámolók szemléletesen bizonyították, hogy a dolgok kaotikusan alakultak. A katonák és a különleges alakulatok tagjai mellett folyamatosan civilek szaladgáltak ide-oda. Nyilván ezek a túszok hozzátartozói voltak, de nem világos, miért engedték őket az ostromzáron belülre. Ezért aztán nem is lehet csodálkozni azon, hogy a merénylők egy részének sikerült elmenekülnie; könnyen elképzelhető, hogy a helyi férfiak körében elterjedt sportos viseletben elvegyültek a tömegben.
Aztán ott vannak a terroristák követelései is: bármilyen meglepő, de tény, hogy az ország vezető tévécsatornáján mindeddig egyetlen szó sem hangzott el belőlük, ami még nagyobb értetlenséget keltett emberek millióiban. Egyszerűen nem volt világos, mire törekednek a terroristák egy ilyen hatalmas akcióval. Logikus a feltételezés, hogy célkitűzéseik valamiképpen Csecsenfölddel vannak összefüggésben. Putyin azonban a külföldi újságírókkal történt találkozásakor úgy nyilatkozott, hogy nincs semmi kapcsolat a csecsen helyzet és a beszlani tragédia között. Igaz, azt is megjegyezte: "Képzeljék csak el, hogy azok az emberek, akik hátba lőnek gyerekeket, hatalomhoz jutnak valahol ezen a bolygón. Kérdezzék meg önmagukat, és akkor nem lesz több kérdésük Csecsenföldről".
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »