Francia akicócsoport. Olcsóbb kezelést követelnek Fotó: Reuters
Amikor az amerikai küldöttség vezetőjeként a keddi konferencianapon Tommy G.
Thompson megkezdte volna beszédét, több tucat tüntető rontott a színpadra a nézők soraiból. A többségükben az amerikai Act Up nev? csoporthoz tartozó tiltakozók "Körözés Bush és Thompson ellen az AIDS-ben szenvedők meggyilkolásáért!", illetve "Nem kell több hazugság!" feliratú plakátokat mutogatva, hangos ordítozással némították el az amerikai minisztert. A rendezők döbbenetére a "Szégyen! Szégyen!" szavakat kiabáló tiltakozókhoz a tizenhétezer fős közönség soraiból is többen csatlakoztak, azt követelve, hogy az Egyesült Államok fordítson többet az AIDS elleni gyógyszerek kutatására.
Thompson – aki egy időre kénytelen volt abbahagyni beszédét, amit később is többször félbeszakítottak a bekiabálások – éppen arról készült beszámolni a hallgatóságnak, hogy az USA megkétszerezte az AIDS-programra költött támogatását, így a tervek értelmében a következő másfél év során ötszázmillió dollárt költ olyan programokra, amelyeknek célja többek között "tizenkét afrikai és karibi állam egészségügyi rendszerének fejlesztése". Thompson szerint a föld egyetlen országa sem fordított még annyi figyelmet és pénzt a HIV-vírus illetve az AIDS elleni
harcra, mint az Egyesült Államok. Egy korábbi beszédében Thompson azt is elmondta, hogy az USA 2010-ig szeretné elérni, hogy ötven százalékkal csökkenjen a fiatalok körében a HIV-fertőzöttek száma.
"Megértem, hogy kiabálni és üvölteni van kedvük, de úgy gondolom, jobban is szolgálhatnák ezt az ügyet
például azzal, ha segítenének más országoknak."
A tüntetők ezzel szemben csak üres beszédnek minősítették Thompson ígéreteit.
Az egyik vezető amerikai közgazdász, Dr. Jeffrey Sachs, a Columbia Egyetem profeszszora szintén úgy véli, hogy az amerikai adminisztrációban óriási a fejetlenség, és senki nem tudja pontosan, valójában mennyi pénzt szándékoznak a programra költeni.
Hasonló jelleg? atrocitásra 1990-ben került sor, amikor a tüntetők Dr. Louis W. Sullivant, az előző Bush-kormány egészségügyi miniszterét nem hagyták szóhoz jutni.
HÍV egy rossz világ