Izraeli és palesztin támogatók New Yorkban Fotó: Reuters
Zenekaroktól, mambódoboktól, felvonulók zajától voltak hangosak az utcák. Ritkán látott embertömeg hömpölygött több helyen is, különböző okokból. Aki megállt az 59. utca és az Ötödik sugárút kereszteződésénél a Plaza Szálló körül – amely számunkra arról híres, hogy Molnár Ferenc 1939-től 1952-ben bekövetkezett haláláig ott élt és dolgozott –, az, ha egyik oldalra nézett, akkor több százezres tömeget láthatott csillagsávos amerikai és Dávid-csillagos izraeli zászlók alatt vonulni a zsidó állam fennállásának 54. évét ünnepelve. A másik irányba nézve a Hatodik sugárúton a kubai napot ünneplők színes tömegét vehette szemügyre. Kissé távolabb, a Harlemben és Queensben pedig a mexikóiak gyűltek össze, hogy utcai fesztiválok keretében megüljék "El Cinco de Mayo" nev? nemzeti ünnepüket annak emlékére, hogy országuk 1862. május 5-én a pueblai csatában győzelmet aratott a franciák felett. Mindennek betetőzése pedig a New York-i kerékpáros nap résztvevői voltak, akik vagy 30 ezren karikáztak végig a város öt negyedének utcáin, hogy végül a Central Parkban gyűljenek össze.
Ezeknél a felvonulásoknál ékesebb példát talán felhozni sem lehetne az Egyesült Államok Alkotmánya által biztosított szólás- és véleménynyilvánítási szabadság gyakorlatára. Legjobb szemléltetőként talán az "Izrael előtt tisztelgő felvonulás" szolgál. Judy Kaufthal, a szervezőbizottság elnöke kifejtette: "Rengeteg barátunk jött öszsze az idén." Majd elmondta, hogy ez évben az említett névhez hozzáadták az "Izrael iránti együttérzés napja" titulust. A felvonulás útvonala az 56-os utcától a 79-esig terjedt az Ötödik sugárúton. Az 58-as és 60-as utcák között furcsa csoportot láthatott a szemlélő. A kis gyülekezet Izrael-ellenes ortodox rabbikból állt, akik palesztin zászlókba csavarták magukat. Más zsidó tüntetők az izraeli megszállást elítélő jelszavakat kiáltoztak, és kézzel írott jelszóval hirdették: "Zsidók az izraeli megszállás és a palesztin bombázások ellen!" Egy nő "Szeretem Arafatot!" feliratú táblát hordozott, egy másikén pedig az volt látható, hogy "Saron = Hitler". A dolog érdekességeként fel kell hozni, hogy semmi néven nevezhető rendbontás nem történt. Voltak persze szócsaták, szatirikus megjegyzések és gúnyolódások. A pro-arab rabbik csoportja mellett elhaladó felvonulók odakiáltottak: "Szégyen! Undorító!" Az arab ügy mellett tüntetők pedig ugyancsak "Szégyen!" kiáltásokkal illették az Izrael mellett kiállókat. "Árulók!" – hangzott a válasz. Az Izrael mellett tüntetők között jesivadiákok és az ország minden részéről érkezett nyári táborozók is vonultak héber dalokat énekelve. Elgondolkodtató jelenségként érdemes megemlíteni, hogy apacs indiánok és amerikai egyetemi hallgatók kéz a kézben haladtak. Az egyik rövid ujjú trikót viselt a következő felirattal: "Hoosiers for Israel". Ehhez annyit kell tudni, hogy a hoosierek Indiana államban élő bennszülöttek.
A közéleti személyiségek közül sokan vettek részt a megmozdulásokon. George E. Pataki kormányzó oldalán Michael Bloomberg polgármester haladt, akinek két elődje, Edward I. Koch és Rudolph W. Giuliani sem hiányzott. Az utóbbi, aki barátnője, Judith Nathan társaságában masírozott, kapta a legtöbb és leghangosabb tapsot, illetve éljenzést. Nem csoda, hiszen New York városának talán La Guardia óta nem volt nála népszerűbb első embere.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »