hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Törékeny szövetség
Szaúd-Arábia és a Nyugat

2001. 10. 21.
Miféle szövetséges az olyan ország, amelynek vezetői összetartanak velünk, de polgárai a mi földünkön tömeggyilkosságot követnek el vagy kávéházaikban tapsolják meg a merénylőket? – méltatlankodik a Time magazin Szaúd-Arábiáról írott e heti tanulmánya. A tény, hogy a szeptemberi terrortámadásokat végrehajtó 19 gépeltérítő közül 15 szaúdi volt, valóban súlyos kérdéseket vet fel a törékeny szövetség jövőjét illetően, amely a jelentős olajtartalékaiért és az Irakot féken tartani hivatott amerikai haderő első számú bázisaként is kulcsfontosságú arab királyságot Amerikával öszszefűzi.



A mekkai nagymecset. Oszama bin Laden családja építette újjá Fotó: Reuters

A szeptember 11-e után kirobbant konfliktus egyik legjelentősebb momentuma bin Ladennek Szaúd-Arábia népéhez intézett felhívása volt, amely a jelek szerint termékeny ta-lajba is hullott. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter, aki a múlt héten a Szaúd uralkodócsalád tagjaival kezet rázott, és a terrorizmus elleni harc szükségességéről cserélt eszmét, Rijád belvárosának bármely kávéházába betérve merőben más képet kapott volna vendéglátóiról. Ott ugyanis – nyugati tudósítók szerint – a tévéközvetítéseket követő szaú-

di hazafiak honfitársukat, Oszama bin Ladent hősként üdvözölték. Az újságíróknak nyilatkozók többsége szerint Amerika közel-keleti arrogáns közbeavatkozásaiért, kiváltképpen Izrael támogatásáért fizetett nagy árat. Még a mérsékeltebbek is jogosnak érzik bin Laden legfőbb követelését: az arab országban állomásozó "keresztesek" – az amerikai hadsereg – kilakoltatását. 

A militáns iszlám népszerűségéért szakértők szerint az elmúlt két évtized folyamatos gazdasági hanyatlása a felelős. A nemzeti össztermék (GDP) a húsz évvel ezelőtti érték felére esett vissza, így az olajeladásból származó, eddig kimeríthetetlennek tetsző bevétel a fiatalokat már nem képes úgy ellátni, ahogy egykor a szüleiket. A hetvenes évek óta a szaúdiak első nemzedékének kell beszűkült lehetőségekkel és növekvő munkanélküliséggel szembenéznie, s mivel a lakosság csaknem hatvan százaléka 25 év alatti, a recesszió számottevő réteget tesz elégedetlenné. Olyannyira, hogy mára kérdésessé vált: a világ legjelentősebb olajkitermelő területe fölött uralkodó Szaúd dinasztia képes lesz-e politikai stabilitását megőrizni a harcias iszlám nyomásával szemben. Washingtonhoz fűződő szövetségüket az 1932-ben Abdul Aziz ibn Szaúd által alapított királyság uralkodói eddig is nehezen tudták "eladni" népüknek, sőt a Nyugat-barát kormányzó elitnek éppen úgy sikerült több vihart is átvészelnie, hogy nagyobb moz-gásteret engedett a fundamentalizmusnak. Ez azonban káros magvetésnek bizonyult, hiszen a dollármilliárdokkal pénzelt iszlám egyetemek vallási aktivisták ezreit termelték ki, akik nem találnak munkát. 



Abdul Aziz szaúdi herceg New Yorkban Fotó: Reuters

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!