Miért ilyen fontos a gyerekek jólléte a finn emberek számára, hogy egy ennyire gyerekközpontú oktatást sikerült kialakítaniuk?
– Ezzel kapcsolatosan sokan hajlamosak azt hinni, hogy a gyerekek azt tehetik Finnországban, amit akarnak. Ez nem így van: bár gyerekközpontúnak szokták nevezni a finn oktatást, nem a gyerekek irányítanak. Viszont az oktatási rendszerünk egyre inkább igyekszik figyelembe venni a gyerekek különleges igényeit, és – bár nem vagyok oktatási szakértő – úgy tűnik, egyre több a speciális igényű gyerek.
Ha szélesebb perspektívából vizsgáljuk, az oktatás az elsődleges feltétele az általános jólét növekedésének. A gyerekek jóllétéhez szorosan kapcsolódnak a finn társadalom központi értékei, amelyek közül a gyerekek szempontjából talán a legfontosabb, és az összes északi országra jellemző érték az egyenjogúság és a méltányosság. A közoktatási rendszerünk nyílt: az alapképzésben mindenkinek kötelessége részt venni, s utána bárki továbbtanulhat, míg régebben csak kevesek kiváltsága volt a középfokú oktatás. Kiváló példa a jelenlegi kormányunk egyik minisztere is, aki felnőtt fejjel szerzett érettségit és diplomát is.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »