Legutóbb, amikor négy éve interjút készítettem Önnel, még történészként nyilatkozott; a nemzeti határok fontosságáról írt könyve kapcsán beszélgettünk. Most pedig annak a vadonatúj pártnak a vezetőjeként jött el ide, Rómába a Nemzeti Konzervativizmus konferencia egyik előadójaként, amely tavaly a holland helyhatósági választásokon, majd a szenátusi választásokon is országosan a legtöbb szavazatot szerezte. Régóta szerettem volna megkérdezni Öntől, mi vitte rá arra, hogy tudós professzorként bekapcsolódjon a politikába, és pártot alapítson?
– A legnagyobb motivációt az jelentette a számomra, hogy úgy éreztem, szerzőként és kutatóként nem tettem eleget. Könyveket írtam, televíziós műsorokban szerepeltem, országszerte előadásokat tartottam, mégsem tűnt úgy, hogy kellő hatással tudnék lenni az eseményekre. A közvetlen lökést pedig az adta, amikor 2016. április 6-án sikerre vittük az országos népszavazást az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szerződés elutasítására. Ennek a kampánynak én voltam az egyik főszervezője, ezt megelőzően kiharcoltam azt, hogy létrejöjjön egy új törvény Hollandiában, amely alapján ezt a referendumot egyáltalán ki lehetett írni. Ráadásul majdnem kétharmados aránnyal nyertük meg a népszavazást. Ez egy nagy győzelem volt, néhány hónappal később azonban kiderült, hogy a kormány semmibe veszi az emberek döntését, és mégis megszavazza a társulási szerződést Ukrajnával.
A 37 éves holland politikus 2016-ban alapította meg a Fórum a Demokráciáért elnevezésű pártot, amely nemzeti konzervatív és euroszkeptikus platformon határozza meg önmagát. A párt ThierryBaudet vezetésével eddig három választáson szerepelt. 2017-ben még csak két helyet szereztek a 150 tagú holland képviselőházban, ám 2019-ben már a legnagyobb pártként jutottak 12 helyhez a 75 tagú szenátusban. Szintén első helyen végeztek a tavalyi helyhatósági választáson is. Politikai karrierje előtt Baudet történész-szerzőként több könyvet is írt. Ezek közül A határok jelentősége című műve magyarul is megjelent 2016-ban. A Hetek ennek kapcsán interjút készített a szerzővel, amelynek linkje cikkünk végén található.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »