„A nizzai terrortámadás egyik magyar túlélője azzal keresett meg, hogy rendszeresen emlékképek gyötrik. Ezeket a bevillanásokat a szakmában flashnek nevezik, és akár a legváratlanabb pillanatban, teljesen valósághűen előjöhetnek” – említett példát lapunknak nyilatkozva saját praxisából Lénárt Ágota, aki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság krízisintervenciós csoportjának egyik vezetőjeként részt vett olyan tragédiák túlélőinek segítésében, mint a vörösiszap-katasztrófa vagy a magyar diákok veronai buszbalesete. Hangsúlyozta: a terrorakciók és a különböző katasztrófahelyzetek sérültjeinek, illetve a veterán katonáknak a poszttraumás tünetei gyakorlatilag megegyeznek, és hasonló kezelést is igényelnek.
Az említett flasheken, illetve rémálmokon túl gyakori jelenség a szorongás és az önhibáztatás: „miért pont én maradtam életben” vagy „miért voltam rosszkor rossz helyen”. A helyzetet súlyosbítja, ha az illetőnek maradandó fizikai sérülései lettek, hiszen ezek nap mint nap az átélt szörnyűségekre emlékeztetik. „Az egyik legfontosabb dolog ilyenkor – ezt alkalmaztuk a nizzai túlélő esetében is – az úgynevezett ventillálás, vagyis, hogy a traumatizált személy újból és újból mondja el, hogy mi történt vele, mert így az esetek többségében előbb-utóbb »átmosódik« az élmény, és veszít az erejéből. Természetesen beleragadni sem érdemes abba ami történt, de a környezete gyakran arra ösztönzi az embert, hogy azonnal igyekezzen túllépni a történteken, ami nem célravezető” – magyarázta a pszichológus.
Hozzátette: azon nem érdemes rágódni, hogy mi miért történt, inkább arra kell koncentrálni, hogy az életben maradásnak bizonyára célja van, a túlélőnek „dolga van még a Földön”. Érdemes fokozatosan, a terhelhetőséget figyelembe véve visszatérni a mindennapi feladatokhoz: elképzelhető, hogy valaki eleinte az ágyból sem tud felkelni, vagy csak a boltig tud elmenni, hogy bevásároljon – mindenesetre érdemes az élet apró örömeire koncentrálni, és fenntartani a kapcsolatot a barátokkal, munkatársakkal. A nyugtatók szedése pedig csak nagyon súlyos esetekben és időlegesen indokolt – hiszen ezek könnyen függőséget okozhatnak.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »