Az európai partnereivel meglehetősen ellentmondásos viszonyt ápoló Egyesült Államoknak a balkáni feszültség növekedése, a kelet-ukrajnai válság elhúzódása és általában az orosz expanziótól való félelem miatt szüksége is van Bukarest megkérdőjelezhetetlen lojalitására, ahogy Románia is örömmel élvezi az amerikai védelem előnyeit az egyre bizonytalanabb térségben. Nem véletlen, hogy Donald Trumppal közös sajtótájékoztatóján Iohannis erős aggodalmának adott hangot Moszkva külpolitikájával kapcsolatban, hozzátéve: a NATO keleti szárnyán elhelyezkedő hazája tudatában van annak, hogy nem maradhat magára a térségben – ezzel a román elnök egyértelművé tette: országának minden korábbinál nagyobb szüksége van az Egyesült Államok partnerségére.
Iohannis szavai az egész román politikai elit gondolkodását tükrözték – mondta a Heteknek Kolumbán Gábor kolozsvári politológus, aki szerint még Iohannis legnagyobb otthoni ellensége, Victor Ponta volt miniszterelnök is méltatta a látogatás eredményeit. „A Trump–Iohannis-találkozó tényleg történelminek nevezhető, olyan rendszerszintű kihatással, amely túlmutat a két elnök mandátumán, és amely egész nemzedékek sorsát befolyásolja Romániában” – tette hozzá az elemző.
A román lapok szinte egyöntetűen Iohannis óriási külpolitikai sikereként értékelik, hogy a román államfőnek számos európai vezetőt, köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnököt megelőzve sikerült találkoznia Donald Trump amerikai elnökkel. Ezzel kapcsolatban Kolumbán felhívta a figyelmünket arra is, hogy az erdélyi szász származású román elnököt szoros kapcsolat fűzi Angela Merkel német kancellárhoz, az pedig egészen kivételessé teszi a román államfő helyzetét a mai Európában, hogy mind Merkel, mind Trump bizalmas szövetségesként tekint rá.