A bányászjárás (románul mineriadă) azoknak a romániai eseményeknek az összefoglaló neve, amelyek során a központi román államhatalom hívására a Zsil-völgyi bányászok szervezetten szállítva, felfegyverezve támadták meg a mindenkori államhatalom vélt ellenségeit. Az 1990-es években hatszor is sor került bányászjárásra, amelynek a végső célpontja mindig Bukarest volt – idézte fel a Heteknek Nagy Árpád kolozsvári történész. Az első négy megmozdulásról (1990–91) eddig is gyanítható volt, hogy a Ion Iliescu-féle vezetés hívta be a bányászokat a rendszer ellenfeleinek megfélemlítésére. A bányászjárások során a bányászok rengeteg embert megvertek, és számos, az akkori kormány ellenzékéhez tartozó lapkiadót, nyomdát, egyetemi épületet feldúltak.
A hivatalos adatok szerint a hat bányászjárásnak összesen 9 halottja és körülbelül 1300 sebesültje volt, miközben 605 letartóztatást regisztráltak. Az eseménysorozat máig súlyos bélyeg Románia nemzetközi tekintélyén, jelentősen visszavetette az országot az európai integrációhoz vezető útján, hiszen nehezen volt európainak nevezhető egy olyan ország, amely megtámadja saját polgárait. A katonai ügyészség tavaly októberben jelezte, hogy ismét elkezdi a nyomozást, miután 2014-ben a strasbourgi emberjogi bíróság elítélte Romániát, és az atrocitások kivizsgálására, valamint az áldozatok kártérítésére kötelezte a román államot.
Az ügy kényes, hiszen a román demokratikus átmenet kormányában olyan felelősöket kell a törvény elé állítani, akik jelenleg is komoly befolyással bírnak a gazdaságra és a belpolitikára – mutatott rá a történész. A román korrupcióellenes ügyészség (DNA) az elmúlt években azonban a közélet szereplői közül senkit nem kímélt, és mára megteremtette azt a légkört, amelyet egyfajta megtisztulásként él meg a közélet, így a bányászjárások kivizsgálására is sor kerülhet – tette hozzá. A katonai vádhatóság szerint Iliescuék a hadsereg, a belügyminisztériumi és titkosszolgálati alkalmazottak bevetésével, majd a bányászok és más munkások Bukarestbe szállításával felelősek a békésen tüntető polgári lakosság ellen irányuló durva atrocitásokért. Nagy Árpád szerint a vizsgálatok komolyan zajlanak, így nem véletlen hogy a vád is súlyos, hiszen emberiségellenes bűncselekménnyel keveseket vádoltak meg az országban, legutóbb a megbuktatott diktátort, Nicolae Ceauşescut.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »