A helyreállás a járvány lecsengésével veheti majd kezdetét – ám erről egyelőre még szó sincs. Sőt, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint a H5N8-as típusú madárinfluenza mintegy két hónapja bukkant fel, és a fertőzésveszély 2017 tavaszáig fennáll az Európai Unió területén.
„Ami biztos, hogy mi, termelők nagyon rosszul járunk. Akinél leölik az állatokat, annak kártérítést fizet ugyan a kormány, ám könnyen lehet, hogy az integrátorcégek kapják a pénzt, és bizony nem tudni, mennyi jut ebből a gazdáknak” – mondta a Heteknek egy alföldi libatenyésztő. Megjegyezte, nem csak azok vannak bajban, akiknél kiirtják a szárnyasokat. Ők például nem tudták leadni a mostani állományukat, mert ahova vitték volna, ott nem fogadhatták – annak ellenére sem, hogy a libák nem voltak fertőzöttek.
„A szállításhoz engedély és állatorvosi vizsgálat kell. A helyi állatorvos viszont most azzal van elfoglalva, hogy a Mari néni kakasát összeírja, úgyhogy nem jött ki hozzánk. Persze az állatjóléti támogatáshoz bármikor kitölti a papírokat, csekély 10 százalékért” – panaszolta a termelő. Végül, miután két napig telefonálgattak, találtak egy állatorvost, aki igazolta, hogy rendben van az állomány – ám mégsem szállíthattak. A kiállított papír pedig csak 48 óráig érvényes.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »