Kadhafi és Prodi Brüsszelben. Kiegyeztek Fotók: Reuters
A fenti idézet különösen azért figyelemre méltó, mert Moammer el-Kadhafi, az Európai Unió kebelére ölelt tékozló fiú tavaly decemberben – néhány nappal Szaddám Huszein elfogása után – bejelentette, hogy feltárja a világ előtt, majd felszámolja tömegpusztítófegyver-programját, és ennek felügyeletére haladéktalanul és feltétel nélkül kész fogadni a nemzetközi szervezetek ellenőreit. E váratlan hírt csaknem egy időben
jelentették be az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Líbiában. George W. Bush elnök Washingtonban, Tony Blair kormányfő pedig Londonban üdvözölte a líbiai vezető döntését. Elismerő szavaik szerint e döntés nagy jelentőségűnek bizonyulhat a tömegpusztító fegyverek terjedésének megállításáért és a terrorizmus ellen vívott harcban. Tripoliban a líbiai külügyi tárca ugyanakkor közleményben tudatta, hogy az észak-afrikai arab ország korábban tömegpusztító fegyverek kifejlesztésére törekedett, de az amerikai és brit szakértőkkel folytatott, kilenc hónapon át tartó tárgyalások után inkább lemond az összes ilyen programjáról. "Líbia tiszteletben tartja az atomsorompó-szerződést, és annak kiegészítő jegyzőkönyvét, amely lehetővé teszi az előre be nem jelentett helyszíni ellenőrzéseket."
Hogy Kadhafi miért jutott erre a döntésre, az senki számára nem titok: egyszerűen félti az életét. Az általa vezetett Líbia ugyanis igen rangos helyen szerepel egy , a CIA szerint a terrorizmust támogató kilenc ország nevét tartalmazó listán – s amelyek a bennük fennálló hatalom megdöntését szorgalmazzák. A "líbiai forradalom" vezére és győztese látja a bin Laden ellen folytatott hajszát, és végignézte nagy példaképének, Szaddám Huszeinnek a megbuktatását.
A nem minden ok nélkül üldözési mániában szenvedő "Beduint" (így nevezik az arab világban) az amerikaiak könyörtelenségét látva alighanem hatalmába kerítette a halálfélelem. Kadhafit azért hívják Beduinnak, mert ellentétben minden más állam vezetőjével, nem birodalma fővárosában, Tripoliban él egy fényes palotában, hanem onnan mintegy kétszáz kilométernyire, a sivatag közepén egy beduin sátorban. Sátrát évek óta többszörös testőrgyűr? veszi körül, hogy soha, senki ne kerülhessen a közelébe. Minden ennivalót először a szakácsaival kóstoltat meg, legendás színezet? és szabású ruházatát, mielőtt magára ölti, mikroszkopikus alapossággal vizsgáltatja át, és tucatszám tartja maga körül a személyét védő testőröket. E testőrök azonban csak és kizárólag tizennyolc–huszonegy éves szűz lányok lehetnek. E lányokat rendszeres vizsgálatnak vetteti alá, hogy meggyőződjenek arról, hogy még mindig tiszták-e ahhoz, hogy a nagy ember közelében lehessenek. Ugyanakkor ezek a lányok rövid csöv? géppisztolyokkal vannak felfegyverezve, és mielőtt e megtisztelő posztra kerültek, igen kemény kommandós-kiképzésben részesültek.
Prodi testvére lett
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »