Husszeini, a nácizmus magvetője
"Küzdelmem céljai világosak: először is szünet nélkül harcolok a zsidók ellen, s ennek a harcnak része az úgynevezett palesztinai Zsidó Nemzeti Otthon elleni küzdelem, mert a zsidók itt akarnak felállítani egy központi kormányzatot saját gonosz céljaik érdekében, és hogy véghez vigyék a világ kormányainak és más népeknek kárára folytatott pusztító és romboló terjeszkedésüket." Ezzel a cikornyás körmondattal fordult a főmufti Adolf Hitlerhez, amikor az két héttel megérkezése után, november 21-én fogadta hivatalában. Husszeini egész pontosan feljegyezte a számára oly fontos dátumot: "a Hidzsra 1360. évében, Zul Qaada 6-án, pénteken, délután fél 5-től néhány perccel hat utánig" beszélgetett legfőbb példaképével, a Führerrel.
A nácik szolgálatában
A főmufti alig két hónappal korábban menekült el az Iránt megszálló szövetségesek elől, s inkognitóban, hamis olasz útlevéllel a zsebében október 8-án érkezett meg Itáliába, amit a fasiszta rádió "nagyszer? és boldogító eseménynek" nevezett. (Életrajzi adatait lásd keretes szövegünkben.) Két hét múlva találkozott Mussolinivel, aki baráti fogadtatásban és egymillió lírás (akkori értéken kb. negyvenezer dolláros) kezdeti támogatásban részesítette Husszeinit. A főmufti visszaemlékezéseiben a Ducét "veterán anticionistaként" jellemezte, aki kifejtette előtte: "
a zsidóknak sem történelmi, sem faji vagy más okuk nincs arra, hogy államot alapítsanak Palesztinában
ha a zsidók mégis akarják, építsék fel Tel Avivot Amerikában." A találkozó a két fél kölcsönös megelégedésére folyt le, s a közös nyilatkozat tervezetét az olasz Külügyi Iroda a római német nagykövetséghez is eljuttatta. A főmufti rögvest Berlinbe utazott, ahol megérkezése után fogadta Ernst von Weizsäcker külügyi államtitkár, aki kisebb változtatásokkal a német fél nevében is jóváhagyta az olaszok által fogalmazott nyilatkozattervezetet. Ez a szöveg – kötelező általánosságokon kívül – egyetlen lényegi megállapítást tartalmazott: a tengelyhatalmak jóváhagyását ahhoz, hogy "az arabok eltöröljék a palesztinai Zsidó Nemzeti Otthont".
A Waffen-SS muszlim katonái ideológiai képzésen
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »