A két ország között az utóbbi hetekben azért éleződött ki a feszültség, mert Dél-Korea a nemzetközi vizsgálóbizottság jelentésére hivatkozva Észak-Koreát vádolja a Cshonan hadihajó március végi, 46 halálos áldozatot követelő elsüllyesztésével (lásd keretes írásunkat).
Hétfőn Ri Mjung-bak dél-koreai elnök kemény hangú üzenetében bejelentette, hogy felfüggesztik a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat, és a tengeri útvonalakat lezárják. Ezzel az intézkedéssel talán a legnagyobb csapást mérte az amúgy is elszegényedett északi szomszédra, mivel az évente 230 millió dollárnyi tengeri halat és egyéb termékeket exportál, illetve 50 millió dollár értékben különböző szolgáltatásokat nyújt dél-koreai cégeknek.
Szöul pszichológiai hadviselést is folytat: Ri Mjung-bak elnök beszédében kilátásba helyezte a hat éve felfüggesztett határmenti propagandaadások újraindítását is. Továbbá emlékeztetett a korábbi észak-koreai támadásokra, köztük egy utasszállító repülőgép elleni merényletre, amely 115 emberéletet követelt 1987-ben. „Újra és újra toleráltuk Észak-Korea brutalitását, de csak azért, mert nagyon szerettük volna, hogy béke honoljon a Koreai-félszigeten - mondta az államfő - A helyzet azonban most más. Észak-Koreának meg kell fizetnie provokatív lépéseiért."
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »