A hegyláncok közé szinte lehetetlen eljuttatni a segélyeket. Magukra maradtak Fotó: Reuters
Pakisztán történelmének egyik legnagyobb természeti csapását élte át, amikor is a Richter-skála szerinti 7,6-os erősség? földrengés rázta meg a térséget szombat reggel, melynek epicentruma Muzaffarabad városának közelében volt. A város épületeinek 50 százalékát lerombolta a természeti csapás. India északi részén is sokan vesztették életüket, de Afganisztán területéről is érkeztek hírek áldozatokról és komoly károkról. A helyszíni beszámolók szerint megdöbbentő a látvány: hegyek váltak szó szerint ketté, és városok tűntek el szinte teljes egészében.
A rengés következtében kialakuló földcsuszamlások számos utat, hidat rongáltak meg, így több katasztrófa sújtotta terület megközelíthetetlenné vált.
Száznegyvennégy utórengést regisztráltak, melyek közül egy 6,2-es erősségű, huszonegy pedig ötösnél erősebb volt. A térségben egy körülbelül 100-120 km hosszú repedés keletkezett a földmozgás során.
Pakisztán fővárosában, Iszlámábádban is komoly károk keletkeztek, számos épület összeomlott. Több lakos számolt be arról, hogy milyen félelmetes látványt jelentett nekik, amikor látták, hogy épületek himbálóznak a rengés következtében.
A városokban az áldozatok nagy része gyermek, akik szombat reggel – amikor a föld rengeni kezdett – az iskolapadban ültek. A tizenhét éves Uzair Mohammed Qureshi éppen a kémia könyvét olvasta az osztálytermében, amikor az iskola épülete hirtelen remegni kezdett. Ekkor a teremben tartózkodó tizenöt-húsz diáktársával együtt az ajtó felé rohantak, hogy kimeneküljenek, de ekkor az épület teteje rájuk szakadt. Miután a fiú visszanyerte eszméletét, kimászott a romok közül, és hazaigyekezett, de az otthona helyett csak egy törmelékkupacot talált, a szülei és a nagymamája pedig holtan feküdtek a romok alatt. Hozzá hasonló túlélők szombat óta a szabad ég alatt töltik a fagyos éjszakákat, mivel mindenüket elvesztették. A legtöbb helyen nincs áram, megfelelő élelem és víz. Sokan az autóikban alszanak, mások pedig focipályákon.
A mentési akciók lassan indultak meg, emiatt a károsultak elkeseredetten kritizálják a pakisztáni kormányt és a külföldi országokat, elsősorban az Egyesült Államokat. Amerika annak ellenére újra bűnbakká vált, hogy 50 millió dollár gyorssegélyt ajánlott fel, és Afganisztánból, a frontvonalból nyolc katonai helikoptert átvezényelt, miközben például az Európai Unió 4,4 millió dollárt, az ENSZ pedig – legalábbis lapzártánk időpontjáig – jelképesnek is alig mondható 100 ezer dollár segélyt küldött. Több nemzetközi karitatív szervezet is felajánlotta segítségét, de a járhatatlanná vált utak és a viharos időjárás miatt a segítség nagy része lapzártánkig el sem jutott a bajbajutottakhoz.
A szakemberek véleménye szerint Pakisztán, India és Afganisztán térsége rendkívül földrengésveszélyes terület. A történelem során rendszeresen előfordultak sok áldozattal járó katasztrófák. 1935-ben például 7,5-ös erősség? földrengést mértek az indiai Quettában, amelynek következtében ötvenezer ember vesztette életét; 1974-ben a mostani földrengés epicentrumától északra 6,2-es erősség? földrengést észleltek, melynek ötezernyolcszáz sérültje volt.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »