A Gázai övezet repülőtere. Egy zászló alatt Fotó: Reuters
A kivonulás utolsó fázisában már csak néhány művelet maradt hátra: a megállapodások értelmében az utolsó telep kiürítése után az izraelieknek a lakóépületeket tíz napon belül le kell rombolniuk, a romok eltakarítása pedig a Palesztin Hatóság feladata lesz. A házak lerombolását maguk a palesztinok kérték, mivel azok nem alkalmasak palesztin családok befogadására, ahol gyakran több generáció él együtt egy fedél alatt. A hadsereg a térségben lévő 26 zsinagógát is lerombolja, két zsinagógát azonban darabjaira szednek és áttelepítenek Izrael területére. A temetőkből is elszállítják a sírokat, a zsidó vallási törvények előírásai szerint. Az izraeliek a katonai támaszpontokat is megsemmisítik, de a hadsereg Gázában marad a művelet befejezése után még körülbelül egy hónapig. Az izraeli csapatok továbbra is jelen kívánnak maradni az ellenőrző pontoknál, és megfigyelés alatt tartják majd a térség légterét és vizeit is.
Gondot okoz, hogy egy polgárjogi szervezet összesítése szerint a Gázából kitelepített 1700 család közül mindössze 100 talált állandó lakásmegoldást, míg 700 család ideiglenes szálláshelyen lakik. Az evakuáltak többsége, közel 1000 család azonban egyelőre semmiféle lakásmegoldásra sem számíthat. A jobbára sokgyermekes családok sátrakban kénytelenek meghúzni magukat.
Saul Mofaz védelmi miniszter szerint azonban a kivonulás "hasznos Izrael számára. Lendületet ad a gazdaságnak, erősíti az ország nemzetközi elfogadottságát és biztosítja a zsidó többséget Izraelben." Benjamin Netanjahu volt kormányfő szerint épp ellenkezőleg: a kivonulás tragikus és teljesen felesleges lépés volt.
"Saron egy iszlamista terrorállamot hozott létre Izraelben." A nemrég még a Saron-kormány legbefolyásosabb miniszterének számító Netanjahu sötét színben látta a jövőt: "A Hamasz talán már hat hónapon belül Kasszam-rakétákkal fogja lőni Izraelt a Nyugati-partról.
Nem akarom senki örömét elrontani, de az írás már ott van a falon. Talán még meg tudjuk akadályozni a bekövetkeztét" – nyilatkozta a Likud párti politikus, aki nem tart attól, hogy az elégedetlen párttagság Ariel Saron mellett őt is lapátra teheti.
Bár a közvélemény-kutatások szerint az izraeliek többsége támogatta a kivonulást, sokan aggódtak amiatt, hogy Gáza az Izraelt elpusztítani kívánó terrorista csoportok új bázisává válhat. A Hamasz vezetője, Kaled Masal ugyanis azt nyilatkozta, hogy a kivonulás "a Palesztinával kapcsolatos cionista álom végét jelenti". Kaled szerint az izraelieket a kitartó fegyveres ellenállás késztette kivonulásra, és hangsúlyozta: a Hamasz nem teszi le a fegyvert. Mahmud Zahar, a Hamasz gázai övezeti vezetője megerősítette: "A harcot áttesszük előbb Ciszjordániába, majd később Jeruzsálembe. Folytatjuk a csatát, amíg fel nem szabadítjuk teljesen a földünket. Ez fontos nap a palesztinok életében, és azt bizonyítja, hogy a fegyveres harc meghozza a gyümölcsét." Muhamed Abdel Al, a palesztin Népi Ellenállás Bizottságainak egyik vezetője szintén azt hangsúlyozta: az Izrael elleni harcot és a rakétagyártási technológiát átteszik Ciszjordániába. "Rakétáink hatósugara 18 kilométer. Ez azt jelenti, ha Kalkiliából kilövünk egyet, akkor az elér egészen a megszállt Tel Avivig."
Míg a Hamasz a terrorista akcióknak tulajdonítja a sikert, Mahmúd Abbász szerint a diplomáciai lépések hoztak előrelépést. Ezzel együtt azonban egyik beszédében a palesztin mártírok kitartását és türelmét ünnepelte. Muhammed Dahlan, a polgári ügyekért felelős palesztin miniszter szerint "hamarosan eljön majd az idő, amikor egy izraeli miniszterelnöknek a mostanihoz hasonló döntéseket kell majd hoznia a többi ciszjordániai településsel kapcsolatban is. Eközben az európai külügyminiszterek között valóságos versenyfutás kezdődött azért, hogy ki legyen az első látogató a "felszabadított Gázában". Elsőként úgy tűnik, az EU külügyi főbiztosa, Javier Solana érkezik majd, aki mind izraeli, mind palesztin politikusokkal találkozik, majd nem sokkal később követi nyomdokait a francia és a spanyol külügyminiszter is. Ariel Saron döntését Tony Blair brit, és Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnökök levélben üdvözölték. Az izraeli miniszterelnök a The Jerusalem Post értesülései szerint ki akarja használni a most nyert lendületet, és az illegális ciszjordániai települések kiürítését is tervbe vette. A kabinet tagjai úgy vélik: a kivonulással a játékszabályok megváltoztak mind az illegális településekre, mind az esetleges palesztin terrorakciókra vonatkozóan, amelyek Saron szerint izraeli részről az eddiginél sokkal keményebb reakciót váltanak majd ki.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »