Kánikulában kapták meg az olaszok a stafétabotot. Silvio Berlusconi gondoskodott arról, hogy még forróbb legyen a váltás Fotó: Reuters
Az incidens is jelzi, hogy a kontinens politikusainak és sajtójának egy része – a Libération cím? francia napilap megfogalmazásával – Európára leselkedő veszélynek nevezi Berlusconit, a Der Spiegel német hírmagazin címlapján pedig egyenesen A keresztapa, aki most már egész Európáé címmel köszönti az Európai Unió új soros elnökét.
Mások visszafogottabbak: a Le Figaro szerint az elkövetkezendő hat hónap tesztként fogható fel Berlusconi számára, a The Times cím? brit újság pedig úgy véli, hogy a most kezdődő olasz elnökség sem lesz rosszabb a többinél. "Szenvedélyesen kiáll egy »nagy Európa« mellett, és eltökélt szándéka, hogy
a bővítést sikerre vigye, amelyre tovább lehet építeni... Mint minden politikus, aki beleunt a hazai realitásokba, saját pozícióját és Olaszország szerepét a nemzetközi színtéren akarja megerősíteni. Otthon folytatott küzdelme nem emésztheti fel minden energiáját. Ez Európának is érdeke" – hangsúlyozta a londoni újság. Az olasz kormányfőt sokan az új mentelmi törvény miatt bírálják, amely kizárja, hogy hivatali idejében érdemi vizsgálat induljon az olasz kormányfő ellen.
Berlusconi ugyanakkor bizakodó: többek között szeretné azt, ha elnöksége idején összeülne az olasz fővárosban az a csúcskonferencia, amely a Második Római Szerződés néven az új európai alkotmány szövegét véglegesítené.
(Interjú Giovan Battista Verderame budapesti olasz nagykövettel)