Felvonulók a Budai Várban: ugrásra készen várják az új kormány hibáit. Mozdulni akarnak Fotó: Somorjai L.
A legutóbbi nyilatkozatok azonban azt sejtetik, az új Fidesz-stratégia az amúgy is múmiának tekintett kormányt rövid ideig életben hagyni, majd a kimúlását siettetve ősszel vagy jövő év elején új választásokon abszolút többséget szerezni. Ennek fényében különös, hogy az alakuló kormánykoalíció oldaláról olyan híreket hallani, amelyekből úgy tűnik: az autó új vezetői mintha négyéves sétakocsikázásra készülnének, ahol legfontosabb vitatéma az, hogy ki üljön az anyósülésre, és kinek juthat még hely az ablak mellett.
A sikeres kormányzáshoz erő kell. Az egymással ellentétes akaratok, tervek és ambíciók könnyen kiolthatják egymást. Medgyessy Péter és stábja, valamint az MSZP vezetése között már a kampányidőszakban érzékelhető volt időnként egyeztetési zavar, ami főként személyi kérdéseknél jelentkezett. A március 15-e alkalmából tartott egyik budapesti megemlékezésen például a pártvezetés csak órákkal a rendezvény előtt tudta meg, hogy a kinyomtatott plakáton más előadók neve szerepel, mint amire a Köztársaság téren készültek.
A koalíciós tárgyalásokról kiszivárgott hírek szerint a "kancelláriaminisztérium", a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) vezető posztjait – a politikai és a közigazgatási államtitkári megbízatást – nem pártpolitikusok, hanem "pártfüggetlen" hivatalnokok töltik majd be. De ha mindez így van, megkérdőjelezhető, hogy jó döntés-e az, ha mind a választók, mind a szocialista párttagság számára kevéssé ismert szürke eminenciások kerülnek kulcspozícióba. Lehet, hogy a szabad demokraták is szerepet kapnak a hivatal munkájában, ám akkor is kérdéses, hogy a tényleges folyamatokat kik irányítják majd, illetve kik fogalmazzák meg a terveket. A koalíciós társaknak figyelniük kell arra is, hogy az alkufolyamat akadozását látva időnként ön- és háttérjelöltek is feltűnnek a horizonton, például a – politikailag egyelőre igen zavaros képet mutató – Centrum Párt egyes politikusai képében. (A KDNP elnöke például az egyházügyi államtitkárságot nézte ki magának – lásd írásainkat:
Baloldalon is jobbközépet akar;
Összeül az új parlament.)
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »