Sokan azt gondolják, csak a szemüvegeseknek kell rendszeresen szemorvoshoz vagy optometristához járniuk, pedig a szemvizsgálatnak az általános egészségvédelmi rutinunkhoz kellene tartoznia. Különösen fontos ez 40 év felett, illetve ha valaki olyan betegséggel küzd, mint például a diabétesz, amelynek hosszú távú szövődményei közé tartozik a szem károsodása, illetve ha a közvetlen családban előfordult például zöldhályog. Ilyen esetekben a szemorvos vagy az optometrista tanácsot tud nyújtani arra nézve, milyen gyakran és milyen jellegű vizsgálatokat érdemes elvégeztetni.
A szakemberek szerint tanácsos kétévente megnézetni a szemünket, de életkortól és egészségügyi állapottól, illetve az adott panaszoktól függően, erre gyakrabban is sor kerülhet. Egy szemvizsgálat során nemcsak arra derülhet fény, hogy szükségünk van-e szemüvegre, hanem különféle – potenciálisan komoly – szem- és egyéb betegségeket is időben diagnosztizálni és ennélfogva gyógyítani is lehet. Például a szemfenéki érrajzolat alapján következtetni lehet a szervezet érrendszerének állapotára, de a magas vérnyomás is először a szemfenéki érrendszert érinti.
Ha látásunkban bármilyen változást észlelünk, érdemes mielőbb felkeresni egy szakembert, aki megfelelő tanácsot tud nyújtani a fizikális vizsgálat, illetve a panaszaink kiértékelése alapján. Fontos tudni, mióta tapasztaljuk a változásokat, vagy mióta állnak fenn a panaszok, változott-e a látásélesség, ha igen, mennyi idő alatt – hirtelen vagy lassan, fokozatosan.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »