A zene jótékony hatásairól írt tanulmányoknak, cikkeknek köszönhetően mindannyian tudjuk, hogy mennyire fontos mind a zene aktív művelése, mind a passzív befogadása. De van egy másik komoly eszközünk is arra, hogy tegyünk többek között az általános közérzetünk javítása érdekében: ha zenélni nem is, énekelni mindenki tud.
Egy tavalyi kutatás bebizonyította, hogy az aktív éneklésnek immunerősítő hatása van. A vizsgálatban a Tenovus Cancer Care szervezet dolgozott össze a Royal College of Music és az Imperial College kórusaival. Egy óra éneklés után megvizsgálták a kórustagok nyálösszetevőit, és az alábbi érdekes összefüggéseket találták: az éneklés után sokkal több citokint találtak, ami az immunválaszért felel, és befolyásolja a termelődő ellenanyagok mennyiségét. Emellett megnövekedett a résztvevők kortizon szintje is, ami a stresszhormonok lebontásáért felel. A kutatók szerint a kórustagok sokkal pozitívabbak is voltak kortársainknál, és kevésbé küszködtek depresszióval. Ennek oka az lehet, hogy az éneklés endorfint, boldogsághormont szabadít fel. Ennek sikerét állítólag az is befolyásolja, hogy mekkora átéléssel éneklünk.
Nem véletlenül vezették be az úgynevezett „éneklő kórházakat”, ugyanis akár a gyógyulási folyamatot is felgyorsíthatja, ha a páciensek együtt énekelnek. Nagy sikerrel alkalmazzák a Parkinson-kór tüneteinek enyhítésére is, ugyanis a hangszálak ilyen módú fejlesztésével fokozzák azok feszességét és megfékezik a remegést, javítva a beszéd érthetőségét, valamint az énekléshez szükséges egyenes állás a has- és hátizmok erősítésével a törzs tartását segíti, ami szintén jótékony hatással van a páciensekre.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »