Ráadásul a modern életstílus a század második felétől, úgy évtizedenként érezhetően átalakul a technológiai fejlődés robbanásszerű növekedésével, az új technológiai vívmányok az emberek hétköznapi szokásaira is nagy hatást gyakorolnak.
Ezzel együtt természetesen a gyermekek életstílusa, szokásai is megváltoztak a korábbi generációkhoz képest. Szülők és pedagógusok is gyakran beszélnek áhítattal vegyes csodálkozással a Z generáció technológiai eszközök iránti fogékonyságáról, pedig ennek hátulütőiről kevesebbet hallunk.
A század végén főként a tengerentúlon többen felfigyeltek arra, hogy a városi létforma és ezzel együtt a technológiai eszközök nyújtotta kikapcsolódási lehetőségek mennyire elvonják a gyermekeket a szabadtéri vagy természetben töltött felszabadult időtöltéstől. Így az Egyesült Államokban élő Richard Louv újságíró is, aki egy évtizeden át keresztül-kasul utazva az Államokat kutatta a gyermekek szabadidős szokásait. Tapasztalatait összegyűjtve 2005-ben jelentette meg nagy sikerű könyvét a Last Child in the Woods (Az utolsó gyermek az erdőkben) címmel, amellyel sikerült felráznia a szülők és szakemberek nagy csoportját, azóta immár több tucat civil mozgalmat is generálva.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »