A verseny eddigi történetében összesen 908 408-an lépték át a rajtvonalat, ebből 806 651-en teljesítették is a távot. Ikonja, minden idők egyik legnagyobbja, a nemrégiben elhunyt legendás norvég futónő, Grete Waitz 1978 és 1988 között összesen kilenc alkalommal nyerte meg a versenyt. New Yorkhoz kötődik az eddigi egyik legszorosabb és legdrámaibb maratoni befutója is: 2005-ben Paul Tergat (2:09:30) csak az utolsó lépéseken tudta leelőzni ellenfelét, Hendrick Ramaalát (2:09:31). Szegény Ramaala gyakorlatilag átesett a célvonalon. A jelenleg fennálló pályacsúcsok: az etióp Tesfaye Jifar ideje 2:07:43 volt 2001-ben; a kenyai Margaret Okayo pedig 2:22:31-et futott 2003-ban.
A táv szabványos, azaz 42,195 kilométer (26,2 mérföld). Az útvonal New York jellegzetes területeit érinti, melyeket természetesen a verseny időtartama alatt lezárnak. A rajt a Staten Islandon van, féltávnál, 21 kilométernél a futók áthaladnak a Pulaski-hídon, majd keresztezik az East Rivert a Queensboro-hídon. Állítólag sok futó számára ekkor jön el a kritikus pont, mert a hídra való felfutás erősen igénybe veszi az állóképességet. A futók 25,5 kilométernél érik el Manhattant, utána észak felé folytatják útjukat, Bronx irányába. Átfutnak Harlemen, majd a Central Park következik, ami már a verseny finisének számít, ezért itt mindig rengeteg néző biztatja a versenyzőket. Végül a szerencsés célba érők a Tavern on the Greennél futnak be. Ami a díjazást illeti: az első befutó férfi és nő 130 ezer dollárt kap (kivéve, ha ugyanaz nyer, aki az előző évben is, mert ez esetben az elsőnek 200 ezer dollár jár), a másodiknak 64 ezer, a harmadiknak pedig 40 ezer dollár üti a markát.
A biztonsági intézkedések egyre magasabb költségeket emésztenek fel, különösen a Bostonban történt terrortámadás után. Így idén is óriási a készültség, a rendőrség legalább hatezer biztonsági kamerát kötött be, és folyamatosan ellenőrzik a maraton teljes útvonalát. A helikopterek a versenyzők felett köröznek majd, a hidakat pedig hajókról fogják felügyelni. A hangulatot 130 együttes, zenekar és énekes biztosítja, akik a maraton útvonala körüli utcákon húzzák a talpalávalót. Mindenféle zenei stílus képviselteti itt magát: dzsessz, blues, rock, pop, gospel, hip-hop, reggae, népzene, soul és világzene is. Nemrégiben egy kiállítás is nyílt a Central Parkban a verseny legemlékezetesebb pillanatairól amatőr és profi fotósok nyertes képeit felvonultatva, melyek a verseny sokszínű arcát tükrözik.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »