A nagykövetség honlapján olvasható közleményben Washington azzal indokolta a váratlan döntést, hogy Magyarország nem szüntette meg azokat a biztonsági kockázatokat, amelyekre Amerika már több ízben is felhívta a magyar fél figyelmét.
Frissítés: az Amerikai Egyesült Államok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait követelte Magyarországtól - közölte a Belügyminisztérium. De - mint írták - Magyarország ezt nem adja ki senkinek, mert a külhoni magyarok biztonsága a tét. "Ezért áll most bosszút a magyarokon Joe Biden elnök úr kormánya" - tették hozzá.
A nagykövetség közleményében azt írja, hogy a magyar állampolgárok számára az Utazási Engedélyt Jóváhagyó Elektronikus Rendszer (ESTA) keretében kínált 2 éves érvényességi időt 1 évre csökkentik, és az ESTA-rendszerben csak egyszeri látogatást engedélyeznek a jövőben a magyarok számára, jelentősen szigorítva ezzel a beutazás feltételrendszerén.
Ugyanakkor a 2023. augusztus 1. előtt kiadott valamennyi ESTA-engedély továbbra is két évig lesz érvényes, és többszöri belépésre jogosítja fel a magyar állampolgárokat - vagyis Washington nem alkalmaz visszamenőleges hatályt.
Az erről szóló részletes tájékoztató ebben bejegyzésben tekinthető meg:
Magyarország 2011 és 2020 között mintegy egymillió embernek – többségükben a szomszédos államokban élő magyar nemzetiségű személyeknek – adott állampolgárságot „a személyazonosságuk ellenőrzésére szolgáló megfelelő biztonsági intézkedések nélkül” - áll a közleményben. Ezt pedig biztonsági kockázatként értékeli Amerika.
Mint közölték, mindaddig, amíg a magyar kormány nem küszöböli ki az USA által kifogásolt kockázatokat a személyazonosítás terén, addig a szigorítások érvényben maradnak.
Arra az újságírói kérdésre, hogy az intézkedés összefügg-e más, a két kormány közti (döntően politikai) nézeteltérésekkel, egy meg nem nevezett amerikai kormánytisztviselő úgy válaszolt, hogy az Egyesült Államok kiemelten figyel Magyarország döntéseire, azonban ezt a lépést nem szabad más problémákkal kapcsolatos üzenetként értelmezni.
(Reuters / Hetek)