Izraeli régészek segítségével azonosítják az áldozatokat a Hamász-mészárlás helyszínein
Egészen más terepen kell helytállniuk
Izraeli régészek segítségével azonosítják az áldozatokat a Hamász-mészárlás helyszínein

Facebook/Israel Antiquities Authority

2023. 11. 10.
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) világszerte ismert a bibliai időkből származó régészeti lelőhelyek és leletek feltárásáról. Most azonban egy merőben új küldetésre vállalkoztak a régészek: hogy részt vesznek az október 7-i mészárlás utáni áldozatazonosítási munkálatokban.

Az izraeli régészcsapat most első alkalommal használja fel a szakértelmét arra, hogy segítsen azonosítani egy modern kori támadás, vagyis az október 7-i tragikus mészárlás után hátrahagyott holttesteket, illetve ami azokból megmaradt a Gázai határ melletti településeken.

„Bármennyire is nehéz ez érzelmileg, (de) bemegyünk ezekbe a házakba, és alkalmazzuk a régészeti módszertant ebben a modern kontextusban, hogy megértsük, mi történt az (adott) épületben; hogy felosszuk az épületet különböző helyszínekre, hogy aztán konkrétan elhelyezzük a különböző eseményeket, és átvizsgáljuk a szétégett maradványokat, hogy találjunk bármit, ami segíthet az eltűnt emberek azonosításában” - fogalmazott Dr. Joe Uziel izraeli régész, aki a régészeti hatóság Holt-tengeri tekercsekkel foglakozó egységének vezetőjeként általában ókori bibliai szövegekkel foglalkozott, egészen mostanáig.

Uziel több mint két hete dolgozik együtt azzal a 15 régésszel, akik a Be'eri kibucban, Kfar Azában és Nir Ozban fésülik át a helyszíneket és vizsgálják a hamvakat. A Reim kibucnál tartott zenei fesztiválon felgyújtott autók tartalmát is ők vizsgálják.

Ebben a megterhelő, ugyanakkor elkerülhetetlen munkában a régészek segítségére vannak azok a személyes tárgyak, amelyek egy bizonyos személyre jellemzőek lehettek, akiről tudomásukra jutott, hogy eltűnt. Ugyanakkor az emberi maradványok, elsősorban az emberi csontok jelentik talán a legfőbb támpontot az áldozatok azonosításában, hasonlóan az ókori helyszínekhez, lelőhelyekhez, amelyeket több ezer év után tártak és tárnak fel a szakértők, és igyekeznek kielemezni.

„Mivel (jól) ismerjük (a csontokat) az ásatási helyszínek révén, amelyekben több száz, illetve ezer évvel ezelőtti pusztításokkal foglalkoztunk, ezeket a (tapasztalatokat) a jelenlegi helyzetre is tudjuk alkalmazni, és így képesek vagyunk azonosítani az emberi maradványokat” - mondta Uziel a CBN Newsnak.

„Eddig több tucatnyi (tárgyat, maradványt) sikerült visszakeresni (és azonosítani), melynek során több olyan személy (holttestének) azonosítását elvégeztük, akiket eltűntként tartottak nyilván. És most már teljes bizonyossággal kijelenthetjük, hogy ezen a szörnyű mészárláson ölték meg őket" - mondta Uziel. A maradványokat DNS-azonosításra átadták az ún. rabbinikus egységnek.

(CBN News / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!