A beszámoló szerint ez állt azon döntés hátterében, hogy az UNRWA (vagyis az ENSZ Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Hivatala) 12 alkalmazottat elbocsátott. A New York Times riportja szerint a nemzetközi szervezet egyik iskolai tanácsadóját például - aki a Gázai övezet déli részén fekvő Khan Younis-ban dolgozott - „azzal vádolják, hogy fiával együtt azon dolgozott, hogy egy izraeli nőt elraboljanak”.
„A Gáza középső részén fekvő Nuseiratban (dolgozó) szociális munkást pedig azzal vádolják, hogy segített egy halott izraeli katona holttestét Gázába szállítani, valamint lőszert osztott és járműveket koordinált a támadás napján”
- közölték. Egy harmadik alkalmazottról azt írták, hogy „részt vett az egyik kibucban végrehajtott mészárlásban, ahol 97 ember halt meg” - valószínűleg esetében a Be'eri kibucra utaltak.
A cikk szerint a szóban forgó dolgozók közül 10 a Hamász terrorcsoport tagja, egy pedig a palesztin Iszlám Dzsihádhoz tartozik. A vádlottak közül heten az UNRWA iskoláinak tanárai voltak, ketten pedig más-más minőségben dolgoztak az iskolákban. A maradék három személyt hivatalnokként, szociális munkásként és raktárvezetőként azonosították.
A jelentés szerint az izraeli hírszerzés hat ember telefonbeszélgetéseit hallgatta le, amelyek során a megfigyelt ENSZ-alkalmazottak a Hamász-támadásban való részvételükről beszéltek; a szöveges üzeneteknől pedig kiderült, hogy arra utasították őket, hogy a támadás előtt jelenjenek meg a gyűjtőpontokon, mielőtt indulna a támadás. Az egyik ilyen üzenetben azt is írták a megfigyelt ENSZ-alkalmazottnak, hogy hozza magával az otthonában tárolt RPG-ket.
(Times of Israel / Hetek)