A napokban szavazta meg (134 igen és 37 nem szavazattal, 7 tartózkodás mellett) az országgyűlés Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) arra hivatkozva, hogy a bírói testület komolytalan, politikailag motivált bírósági szervezetté vált. A testület azon döntése volt az utolsó csepp a pohárban, mikor letartóztatási parancsot adtak ki Benjamin Netanjahu és volt védelmi minisztere, Joav Gallant ellen állítólagos emberiesség elleni, háborús bűneikért: civilek megtámadása, éheztetése és megölése miatt akarták felelősségre vonni őket (és már halott Hamász-vezetőket) azután, hogy a főügyész lemondta tervezett izraeli és gázai tényfeltáró útját.
Tovább borzolta a kedélyeket, hogy egy a médiának nyilatkozó magas rangú nyugati diplomata szerint az ICC muszlim főügyésze, Karim Ahmad Khan négyszemközt kijelentette: az elfogatóparancsok arra késztethetik a nyugati kormányokat, hogy Izrael ellen forduljanak. Mindez sokakban kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy politikai motivációk befolyásolták-e döntését az izraeli vezetőkre vonatkozóan. Ez volt az első alkalom, hogy a bíróság egy a Nyugattal szövetséges ország demokratikusan megválasztott vezetőjét vette célba. Netanjahu nemes egyszerűséggel modern kori Dreyfus-ügyként utal a döntésre. (Mint ismeretes, a francia hadsereg zsidó tisztjét, Alfred Dreyfust a történelem egyik leginkább elhíresült koncepciós perében hazaárulásért ítélték életfogytiglani száműzetésre 1894-ben). Donald Trump amerikai elnök pedig Khan elleni szankciókkal nyilvánított erős véleményt a nemzetközi szervezet döntéséről.
A Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze a napokban (vélhetően a testület vezető tisztviselőinek nyomására) jelentette be, ideiglenesen távozik posztjáról, amíg le nem zárul az ellene zajló vizsgálat, amelyet szexuális visszaélésekkel kapcsolatos vádak miatt folytat a bíróság. Egy malajziai ügyvédnő, aki Khan közeli segítőjeként dolgozott és több külföldi útjára is elkísérte, azt mondta az ENSZ nyomozóinak, hogy a férfi New Yorkban, Párizsban és Hágában szexuális együttlétekre kényszerítette. A vádakat hivatalosan 2024 áprilisában jelentették a Nemzetközi Büntetőbíróság vezető tisztviselőinek. Hogy miért is érdekes ez az ügy?