Közel tízmillió román állampolgár adta le a voksát a 2024-es választáson, valamivel több mint negyven százalékuk szavazott az első két jelöltre: Călin Georgescura és Elena Lasconira. Jogosan tevődik fel a kérdés, hogy a választási eredmény érvénytelenítésével az Alkotmánybíróság érvénytelenítette a népakaratot is? Călin Georgescu bírálói szerint semmiképpen sem, hiszen a függetlenként induló jelölt számos szabályt megszegett: kezdve a kampányfinanszírozással egészen a választók tudatos megtévesztéséig. A legsúlyosabb vád azonban az alkotmányos rend megdöntésére tett kísérlet.
A témában Orbán Viktor miniszterelnök, J. D. Vance amerikai alelnök, de Elon Musk techmilliárdos is megszólalt. Sokan aggodalmuknak adtak hangot, maga az érintett, Călin Georgescu is úgy fogalmazott: „Ha Romániában megbukik a demokrácia, az egész demokratikus világ megbukik!” De vajon tényleg Románia lenne a jogállamiság és a demokrácia lakmuszpapírja? Vagy inkább arról van szó, hogy az egyébként valóban aggasztó globális fejlemények árnyékában ki-ki saját belpolitikai logikája és érdekei alapján értelmezi az eseményeket?
Orbán Viktor szavai szerint: Románia egy olyan leckét tanul meg a külföldi beavatkozásról, amely Magyarország számára is hasznos lehet a 2026-os választásokon.