hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Nem szűnnek a nyugdíjtörvény miatti tüntetések, zavargások Franciaországban
Macron és a népharag
Nem szűnnek a nyugdíjtörvény miatti tüntetések, zavargások Franciaországban

Fotó: AP / Thomas Padilla

2023. 03. 30.
Nem szűnik a felháborodás Francia­országban Emmanuel Macron nyugdíjtörvényével kapcsolatban. Az elnök enyhülést szeretne, de meghátrálás nélkül, a szakszervezetek viszont elszántak abban, hogy addig sztrájkolnak, amíg a javaslatot a kormány vissza nem vonja.

Jelen pillanatban a front a két fél között teljesen megmerevedni látszik, miközben az országon korábban nem látott erőszakhullám söpör végig, és olyan ügyekben is az erőszaké a végső szó, amelyeknek semmi közük a nyugdíjreformhoz.

A jelenlegi tüntetéshullám oka a francia elnök és kormánya által tervezett nyugdíjkorhatár-emelés 62-ről 64 évre. Emmanuel Macron még 2019-ben látott neki a nyugdíjreformnak, hogy az európai átlaghoz igazítsa a francia nyugdíjkorhatárt, a büdzsé ugyanis egyre kevésbé bírja el a korábbi évtizedek nagyvonalú intézkedéseit. Macron ekkor még leült tárgyalni a legnagyobb és egyben a legmérsékeltebb szakszervezettel, a CFDT-vel. A törvényjavaslat a Covid-járvány miatt kikerült a prioritások közül, a járvány elmúltával viszont újra elővették, de ezúttal már elmaradt a tárgyalás és az egyeztetés. A közhangulatot különösen rosszul befolyásolta, hogy az elnök az úgynevezett „nukleáris opció” mellett döntött, az alkotmány 49.3-as cikkelyére hivatkozva parlamenti szavazás nélkül vezette be a törvényt.

Politikai haszon ellenében

Rendkívüli helyzetekben a francia alkotmány lehetővé teszi, hogy a kormány szavazás nélkül vezessen be egy törvényt, de többnyire a politikai haszon nem igazolja vissza ezt a lépést. Korábban Jacques Chirac tett hasonlót, amikor a 49.3-as cikkely alapján hirdette ki a fiatalok alkalmazásáról szóló törvényt, ami az országot hetekre megbénította 2006-ban. Chirac, aki még Pompidou mellett „gyakornokoskodott”, úgy döntött, hogy nem megy szembe a népakarattal, és a törvényt kivezették. Emmanuel Macron szemmel láthatóan szeretné bevezetni a törvényt még akkor is, ha ez hosszú időre feszültséget okoz, és nem valószínű, hogy Chirachoz hasonlóan visszavonul, aki kétszer is meghajolt a népakarat előtt hosszú elnöksége alatt. A törvényt különben a szenátusban elfogadták, a kormány azonban a nemzetgyűlésben nem merte szavazásra bocsátani, ezért használta ki a 49.3-as cikkelyt. A tüntetők ezt követően vonultak utcára, és kezdődtek el a mai napig tartó zavargások, amelynek nem látszik még a vége.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!