A világban egyre inkább bekeményedni látszanak az ideológiai irányvonalak. Az Egyesült Államokban a Kína és Oroszország elleni verseny szemüvegén keresztül szemlélik a nemzetközi eseményeket, a nyugati kormányok pedig mind felsorakoztak Tajvan és Ukrajna ügye mellett, a szabad világ olyan bástyáiként kezelve azokat, melyeknek semmiképpen nem szabad leomlani.
Peking és Moszkva is úgy tekint Amerikára, mint ami a demokrácia és a tekintélyelvűség, a jó és a rossz közötti küzdelem kettősségében gondolkodik. A kínai vezetés szerint azonban a Nyugatnak szakítani kellene a hidegháborús mentalitással, a blokkokban való gondolkodással, és pragmatikus, multipoláris világrend létrehozását tűzte ki célul, melyben a nem nyugati országok játszanának meghatározó szerepet.
Ivan Zuenko, az Orosz Tudományos Akadémia Ázsia–csendes-óceáni Tanulmányok Központjának kutatója úgy látja, az ukrajnai helyzet alapvetően annak köszönhető, hogy a hidegháború óta az euroatlanti blokk országai nem mutattak hajlandóságot egy Oroszországot is magában foglaló átfogó védelmi rendszer létrehozására.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »