Antwerpennél partra szálló amerikai csapatok még 2020-ban. Cél: Kelet-Európa.(Fotó: AP / Francisco Seco)
A világszerte 600 katonai létesítménnyel „büszkélkedő” Egyesült Államok 60 országgal kötött már valamilyen katonai egyezményt, hogy dominanciáját érvényesítse és az egypólusú világrendet fenntartsa. A világ első számú hatalma sok szálon kötődik a mi régiónkhoz is; látható és kevésbé látható módon egyaránt jelen van a térségben.
A tengerentúliak egyik fő ügye, hogy az egyoldalú orosz energiafüggést relativizálják Európában. Emiatt hoznak létre cseppfolyósított földgázterminálokat Horvátországban és Lengyelországban, ami a kelet–nyugati vezetékrendszerre próbál alternatívát kínálni. Amerika katonailag is erőteljesen képviselteti magát a térségben (bár ez az elmúlt 30 évben fokozatosan csökkent). Hadiipari komplexumaik fenntartása céljából nemrég 750 milliárd dollárra emelték a Pentagon (Hadügyminisztérium) költségvetését.
Legutóbb idén év elején keltett nagy visszhangot (és sokak részéről felháborodást) a Szlovákiával kötendő biztonsági paktum, aminek keretében északi szomszédunk két repülőteret (Malacky-Kuchyňa és Sliač) adna bérmentesen az amerikai seregnek a következő 10 évben (százmillió dolláros védelmi infrastruktúra-fejlesztésért cserébe).
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »