A választópolgárok közel 70 százaléka (vagyis az egész társadalom majdnem fele) elment szavazni, ami történelmi rekord. Biden szintén rekordmennyiségű szavazatot kapott; a több mint 70 millió voks az amerikai történelem legnagyobb szavazati száma. Ez a kiélezett ideológiai háború mellett a demográfiai változásoknak (így a bevándorlói réteg növekedésének) is betudható.
Két fontos tanulsága van a választási éjszakának. Egyrészt: többé nem szabad hinni a közvélemény-kutatásoknak és a média előrejelzéseinek – nagyjából csak annyi prognózis igazolódott, hogy káosz lesz november 3-a után. A másik tanulság, hogy a világ egyik legfejlettebb demokráciájának van az egyik legtörékenyebb és legmegbízhatatlanabb szavazatszámlálási rendszere.
Az urnazárásokat követően az állás a négy évvel ezelőttire hasonlított: magabiztosnak tűnő Biden előny, majd Trump fokozatos felzárkózása. A republikánus jelölt olyannyira feltört, hogy hajnalban tulajdonképpen kihirdette a választási győzelmét. Ennek alapja részben az volt, hogy meglepő magabiztossággal nyerte meg az egyik legfőbb billegő államot, Floridát, és a másik tipikus csatatérállamot, Ohiót.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »