hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Miért daráljuk a sorozatokat?
A sorozatfüggőség a 21. század új addikciója
Miért daráljuk a sorozatokat?

Illusztráció(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix)

2021. 10. 21.
Hol van már a hetente részenként sugárzott sorozatok kora? A most felnövő generáció már nem is tudja elképzelni milyen kitölteni a várakozási időt két epizód között. Hogy miért van ez így, arról egy médiakutatót és két pszicho­lógust is megkérdeztünk. A húsz-harminc évvel ezelőtti népszerű sorozatok a mostaniakhoz képest nyugodtabbnak, lassabbnak tűnnek.

A Dallasban, A klinikában, a Szomszédokban, a Rabszolgasorsban, a Kórház a város szélénben vagy az Onedin családban az események nem voltak túlzsúfolva, a kor technikai adottságai miatt szolidabb effektek álltak a látvány szolgálatában.

Ki diktál?

Bokor Tamás médiakutató segít megfejteni, miért lettek egyre akciódúsabbak, brutálisabbak, gyakran explicit szexualitást ábrázoló jelenetekkel tarkítottak a filmsorozatok. „A média története már a televízió előtti időben azt mutatta, hogy a médiafogyasztó azt olvassa, hallgatja, nézi, amit kap, de kevés beleszólása van a tartalmak alakításába. Mindig a médiaintézmények diktálnak, a fogyasztói magatartás és a fogyasztói döntések pedig követik ezt az ütemet. Nem biztos, hogy valóságshow-kra szükségük lenne az embereknek: a médiaintézmények éltek az igényteremtő lehetőségeikkel, felkínálták nekünk ezt a műfajt, mi pedig sokszor nagykanállal esszük.” A szakértő szerint a médiafogyasztók ingerküszöbe folyamatosan emelkedik. Példaként hozza fel a Big Brother valóságshow 2002-ben sugárzott első szériáját: „Míg akkor felháborodtak azon, hogy a villalakók szexuális kapcsolatba kerültek egymással, ma már nagyjából mindegyik epizódban történik hasonló, és ennek jóval kisebb hírértéke van, mint 18-19 évvel ezelőtt volt. Láthatóan emelkedik a médiafogyasztók ingerküszöbe.”

Békési Tekla pszichológus úgy látja, a sorozatok említett sajátosságai, mint a dinamizmus, a „pörgősség” azt eredményezhetik, hogy az egyszerű, hétköznapi pillanatok – legyenek azok kötelességek, feladatok vagy kikapcsolódási formák – unalmasnak hatnak, nem tudják felvenni a versenyt a sorozatok megkreált világával. „Rengeteg sorozat van tele erőszakkal, agresszióval, ami heves érzelmi reakciókhoz, szorongáshoz vezet. Ez gyermekek esetében különösen igaz, akik nehezebben tesznek különbséget a fikció, fantáziavilág és a valóság között. Az erőszakos sorozatok gyakori fogyasztása pedig a toleranciát is megváltoztatja, magasabbra kerül az ingerküszöb. Akár a való életben is az erőszakkal, agresszióval szemben egy közönyösebb hozzáállást alakíthat ki.”

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!