„A kilencvenes évek elején egy istentiszteletre indultam New Yorkban az egyik Times Square-i gyülekezetbe, és ahogy sétáltam, meghallottam egy csoportot fura öltözetben, akik az utcán prédikáltak. Ekkor találkoztam először a Fekete Héberek mozgalmának tagjaival. Leálltam beszélgetni velük, elmondtam, hogy Jézus a szeretet vallását hirdette, amire egyaránt szüksége van fehéreknek és feketéknek, nem pedig az embertársaink felé való gyűlöletet. Válaszként elkezdték skandálni, hogy »Halál a fehér emberre!«. Kijózanító tapasztalat volt, de akkor úgy tűnt, hogy ez csak egy szélsőséges maroknyi kisebbség” – Michael Brown zsidókeresztény amerikai rádiós műsorvezető így idézte fel a napokban első találkozását azzal az irányzattal, amellyel az utóbbi hetekben Kanye West és a kosárlabdasztár, Kyrie Irving jóvoltából a közvélemény széles köre ismerkedhetett meg.
A műsor vendége Vocab Malone szociológus volt, aki nemrég könyvet írt a nyugati héber izraelizmus történetéről. Malone elmondta, hogy a mozgalom az elmúlt években nemcsak a fekete nagyvárosi közösségekben terjedt gyorsan, hanem más kisebbségi csoportokban, így a latinók, vagyis az amerikai spanyol ajkúak körében is. „Vonzerejük az, hogy dühösek, és ezt készek hangosan ki is fejezni. Úgy érzik, hogy ami George Floyddal történt, az bármelyikükkel megeshet, a törvény nem védi őket a túlkapásoktól. A különbség a civil aktivistákkal szemben az, hogy a fekete héber mozgalom tagjai keresztényeknek tekintik magukat, és a Bibliából keresnek példaképeket maguknak arra, hogy milyen igazságtalanul bántak a zsidók a saját prófétáikkal. Szívesen azonosulnak a verembe dobott Jeremiással vagy az Újszövetség korából Pál apostollal, akit üldöztek, megvertek, sőt meg is köveztek. Persze, ezekből a történetekből csak a sérelmeket ragadják meg, és azt vetítik ki a saját sorsukra. Úgy érzik, mindez ma róluk szól. Amerikában a fekete keresztény gyülekezetek nagy részére hatással van ez a mozgalom” – állítja Malone.
A szerző az adásban emlékeztetett arra, hogy a fekete héber izraelizmus sok párhuzamosságot mutat az Iszlám Nemzet muszlim ideológusai, Malcom X és Louis Farrakhan által hirdetett tanokkal, csak éppen keresztény köntösben. „Az amerikai feketék négy százaléka, mintegy 1,8 millió ember héber izraelitának vallja magát, és 20 százalékuk mondja azt, hogy egyetért a mozgalom tanításaival.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »