Jean-Marie és lánya. Marine Le Pen elmondása szerint élete legnehezebb döntését hozta meg, mikor apját eltávolította a pártból.(Fotó: AP / Jacques Brinon)
A mikor Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés (RN) pártelnöke még jobb évet ígérve zárta a francia jobboldal számára ugyan nem teljes áttörést, de komoly előrelépéseket eredményező 2024-et, valószínűleg nem pont arra gondolt, hogy egy hétre rá a párt egykori vezetője és megteremtője, az idősebb Le Pen befejezi életútját.
A párt hivatalos közleménye szerint a volt politikus halálával lezárult egy fejezet a francia politika történelmében, sőt tekintettel a nemzetekért vívott harcának kontinensre kiterjedő hatására: az európai politika történelmében is. Le Pen kétségtelenül a francia közélet egyik legmeghatározóbb szereplőjének bizonyult. Hat évtizedes politikai aktivitása során nemcsak kiemelte a francia radikális jobboldalt a marginalitásból, hanem olyan kulcsfontosságú témákat is beemelt a közéleti vitákba, amelyek máig meghatározzák a politikai életet: ilyen például a bevándorlás, Franciaország hanyatlása a globalizáció mentén, valamint a nemzeti szuverenitás és a nemzetek Európai Unión belüli feloldódásának veszélye.
Vegyes öröksége azonban rendkívül bonyolulttá teszi megítélését az utókor számára. Élete során folytatott megosztó tevékenységének lezárultával most eltávozása szül éles ellentéteket a francia közvéleményben. Január 7-én bekövetkezett halála óta az egymással szemben álló politikai táborok sajtóorgánumai és közszereplői a maguk javára próbálják értelmezni a letűnt politikus emlékezetét.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »