Január 23-án debütál a magyar mozikban A brutalista című amerikai–magyar koprodukcióban készült filmdráma. A több mint háromórás monstrum Adrien Brody főszereplésével egy holokauszt elől Amerikába emigrált, képzeletbeli magyar zsidó építész, Tóth László Újvilágban átélt nehézségeit mutatja be.
A hol magyar nyelven, hol magyar akcentussal beszélő, a Bauhaus falai között tanult művész építészetről, emigránslétről, zsidó identitásról, drogfüggőségről szóló – visszataszítóan perverz szexjelenetekkel tűzdelt – története rendkívüli sikert aratott eddig a kritikusok között. A Golden Globe-on három díjat is nyert (köztük a legjobb filmdrámáért járót), és könnyen lehet, hogy az idei Oscar egyik nagy győztese is lesz. Jogosan merül fel a kérdés, hogy ma már miért csak akkor lehet egy film „monumentális” vagy „kendőzetlenül őszinte”, ha mindenféle mocskot cenzúrázatlanul a néző arcába önt.
Ugyanakkor a modernista művészethez hozzájáruló zsidó alkotók pályájának és küzdelmeinek témája tagadhatatlanul izgalmas, bár nem biztos, hogy a néző előtt A brutalista képsoraiban feltárul a kérdés teljes mélysége. A film alkotói tudatosan nem valóságos figurát formáltak meg a magyar származású zsidó építész személyében, sokkal inkább egy korszakot szerettek volna bemutatni, ezért a főszereplőt is több valós személy alakjából rakták össze.