Aktuálishetilap

Hetek hetilap vásárlás
Új drogpolitikára lenne szükség Budapesten
Zsákutcában a főváros
Új drogpolitikára lenne szükség Budapesten

Elhagyatott ház a Hős utcában, az innen kiszorult drogos csoportok egykori „törzshelyén”.(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix)

2024. 10. 10.
Az elmúlt másfél évtized progresszív drogaktivizmusa 2023 decemberében révbe ért: a főváros elfogadott egy új stratégiát a kábítószerhelyzet kezelésére. A Drogkutató Intézet szerint azonban a terv alapjaiban elhibázott, hiszen mára bebizonyosodott, hogy a liberalizáció elmélyíti a problémát: növeli a szerfogyasztók számát és tönkreteszi a közösségek életét.

Tavaly év végén a főváros elfogadott egy drogstratégiát, annak ellenére teljes médiacsendben, hogy nagy horderejű, potenciálisan országos hatású lépésről van szó. A figyelmet a Drogkutató Intézet (DKI) irányította rá a fejleményre a honlapján, azt állítva, hogy az (azóta felállt) új közgyűlésnek felül kell vizsgálnia a programot, mert „az ideológiailag determinált, tudományosan nem alátámasztott”, „nyugaton már megbukott drogliberalizációs trendeket tartalmaz”, illetve „a nemzetközi droglobbi és a hazai liberális drogaktivizmus találkozásának” az eredménye. Kimutatható a kapcsolat például a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szervezettel, „amelyről több esetben kiderült, hogy nemzetközi forrásokból igyekszik befolyásolni a magyar belpolitikát” – állítja a DKI. Egyúttal a tervezethez alapul használt felmérés függetlenségét is megkérdőjelezte, mivel az azt jegyző Magyar Addiktológiai Társaság (MAT) vezető alakjai a fővárosi drogcsapatnak is tagjai.

A szervezet kifogásolta továbbá, hogy a drogstratégia olyan ajánlásokat tesz, amelyek ellentmondanak az állami vagy uniós szintű szabályozásnak. Ezt Sárosi Péter, a tervezet egyik kidolgozója, a TASZ volt drogpolitikai szakértője is elismerte a szervezet által létrehozott Drogriporter nevű oldalon, ő viszont ebben nem lát problémát, hiszen Magyarországon „nincs jelenleg drogpolitika”, ezért az ő javaslatuknak „országos jelentősége van”, lévén, hogy „rögzíti a korszerű… irányelveket” és „szemléletet formál”. A DKI a szakmaiság rovására megnyilvánuló átideologizáltságot kifejezetten károsnak tartja, emellett Téglásy Kristóf stratégiai igazgató a Heteknek nyilatkozva úgy pontosított, hogy „a nemzeti drogellenes stratégia 2013 és 2020 között volt érvényes, de mivel ez egy országgyűlési határozat, tehát egy jogszabály, ami nem lett visszavonva, valid a mai napig”. A főváros pedig „csak úgy tudja megoldani az egyre súlyosbodó drogkáoszt, ha a jogi keretein belül építi fel a stratégiát”.

Egyenlő a drogfogyasztás támogatásával

A fővárosi drogstratégia négy pillérre épül: megelőzés, kezelés, ártalomcsökkentés és kínálatcsökkentés.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!