Az 1988-ban megjelent Sátáni versek című könyve miatt 1989-ben Irán legfőbb politikai és vallási vezetője, Ruhollah Khomeini ajatollah fatvát adott ki Salman Rushdie ellen, melyben minden muszlimot felszólított az író, valamint fordítói és kiadói meggyilkolására. Ennek következtében kellett Rushdie-nak bujkálnia az Egyesült Királyság őrizetében; szintén emiatt késelték meg japán és olasz fordítóját, lőtték meg norvég kiadója vezetőjét, illetve török fordítója jelenléte miatt gyújtották fel Sivas egyik hotelét, ahol emiatt 37-en meghaltak. A brit hírszerző szolgálat emellett legalább hat, Rushdie ellen tervezett merényletet hiúsított meg az évek során.
Hadi Matar, New Jersey-ben élő 24 éves síita szélsőséges 33 évvel a fatva kiadása után támadta meg az írót, megközelítőleg 10-15 késszúrással hathetes kórházi kezelésre kényszerítve áldozatát. Salman Rushdie éppen az írók biztonságának fontosságáról és a szólásszabadságról készült beszélni a New York állambeli Chautauqua kisvárosában, mikor támadója a színpadra rohant, és mindössze 27 másodperc alatt összeszúrta-vágta az akkor 75 éves férfit, ahol csak érte. Rushdie csodával határos módon felépült, de nem nyerte vissza jobb szeme világát és részben bal keze érzékelését sem.
Matar indítéka a regényíró számára érthetetlen, mivel a merénylő mindössze két oldalt olvasott el a Sátáni versek c. könyvből, és néhány videót nézett az íróról, aki szerint ez nem elég indok egy gyilkossági kísérlethez, így a támadás szerinte nem szólhatott a Sátáni versekről.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »