Justin Trudeau miniszterelnök 2022. február 14-én életbe léptette a vészhelyzeti törvényt, amellyel véget vetett a „szabadságkonvojként” elhíresült megmozdulásnak. A kanadai Szövetségi Bíróság 2024. január 23-ai döntése alapján a lépés indokolatlan és alkotmányellenes volt.
Az Ottawában elkezdett tiltakozást a kanadai kormány szigorú – a lakosság jelentős része által diktatórikusnak vélt – koronavírus elleni intézkedései váltották ki. A vezetés a panaszok figyelembevétele, illetve a párbeszéd helyett a jellemzően békés tüntetés drasztikus elfojtásával akart úrrá lenni a kialakult helyzeten. A vészhelyzeti törvény felhatalmazta a hatóságokat arra, hogy bizonyos helyszíneken betiltsák a gyülekezést, lehetővé téve azt is a rendőrség számára, hogy elkobozzák a kamionosok személyes tulajdonát, autóikat pedig elvontassák. Többeknek a bankszámláit is befagyasztották.
Trudeau 2022. április 25-én kinevezte Paul Rouleau bírót a kormány intézkedéseire vonatkozó vizsgálatot folytató bizottság élére. Ez közel egy év alatt megállapította, hogy a kialakult helyzet indokolta a vészhelyzeti törvény alkalmazását. A Kanadai Polgári Jogi Szövetség (CCLA) és a Kanadai Alkotmány Alapítvány (CCF) viszont felülvizsgálatot kért, állításuk szerint ugyanis a kormány alkotmányellenesen és a szabadságjogok megsértésével járt el.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »