Nagy-Britannia miniszterelnöke, Rishi Sunak kezet fog Michelle O’Neill észak-ír első miniszterrel (középen Emma Little-Pengelly első miniszter-helyettes). O’Neill népszavazásra bocsátaná a nemzetegyesítés kérdését.(Fotó: AP / Peter Morrison)
Azonban a választások után felfüggesztették a Stormont működését, miután a Demokratikus Unionista Párt (DUP) nem fogadta el a brexit feltételrendszerét rögzítő megállapodás Észak-Írországra vonatkozó rendelkezését. Ez a helyzet oldódott meg az elmúlt napokban.
A Stormont működésének helyreállítása után február 3-án megválasztották Michelle O’Neillt Észak-Írország első miniszterének – személyében először tölti be katolikus vallású személy ezt a pozíciót. O’Neill várhatóan el fogja indítani a népszavazásra vonatkozó kezdeményezést. A referendum megtartására azonban még az angol kormányzatnak is rá kell bólintania.
A mai írek ősei a kelták voltak, akik hatalmas területeken éltek Európa-szerte. A mai Írország területére a Kr. e. 3. évezredben kezdtek el bevándorolni. Egységes államot nem hoztak létre, hanem számos kisebb királyságot alapítottak.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »