Az addig teljesen biztonságosnak hitt rendszer, ami mindennapjainkat, világról alkotott képünket alakította, 2020 márciusában alapjaiban kezdett meginogni. Mi tagadás, az elmúlt néhány év még azoknak is bőven tartogatott szemnyitogató meglepetéseket a modern, városi ember valódi kiszolgáltatottságáról, akik egyébként szkeptikusan álltak a gondoskodó komforthoz. Így kapott újra létjogosultságot a prepper, azaz túlélő mozgalom, ami lényegében egy krízis túléléséhez szükséges készségek elsajátításáról, illetve az azokra való felkészülésről szól.
Bár hivatalos definíció vagy afféle „mozgalmi leírás” nem igazán fellelhető, a prepper kifejezés az angol „to prep”, azaz előkészülni, felkészülni szóból származik, a 2000-s évek elejétől használják, a jelenség pontos megértéséhez azonban az 1930-as évekbe kell visszaugrani, amikor is a túlélésre az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban olyan tényezők miatt volt szükség, mint a Wall Street-i csőd, ami korábban még nem látott méretű gazdasági összeomlást eredményezett. Később azonban – a világháború, majd a hidegháború befejeztével – a rend és béke a nyugati világban ismét kialakulni látszott. Ekkor néhány sajnálatos természeti katasztrófa, illetve az ezekkel foglalkozó könyv megjelenésének apropóján kívül nem igazán volt indokolt megkérdőjelezni a biztonságos fogyasztói mindennapokat, egészen a 2001-es terrortámadásig és az arab tavaszig, amikor is a világ számára újra értelmet nyert a prepperek narratívája.
Ez sem tartott azonban sokáig, az Egyesült Államokban pedig súlyos mélypont volt a túlélő közösség számára, mikor 2012-ben egy 26 életet követelő lövöldöző férfiról kiderült, hogy édesanyja megrögzött felkészülőként nevelte. A média sztereotipikusan paranoid összeesküvés-hívőkként jelenítette meg az egész prepper közösséget. Természetesen, mint oly sok minden más, egyébként ártalmatlan és hasznos dolog, fanatizmussal keveredve káros és veszélyes tud lenni, így a legtöbb felkészüléssel foglalkozó szakértő maga hívja fel a figyelmet arra, hogy a mindennapokban az ember törekedjen minél inkább a félelmektől mentesen élni, tudva, hogy józan mértékben minden tőle telhetőt megtett a krízishelyzet megfelelő kezelése érdekében.