hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Százezres gyülekezetek: így nyílt meg Korea a kereszténység előtt
Keresztek Szöulban
Százezres gyülekezetek: így nyílt meg Korea a kereszténység előtt

Fotó: Shutterstock / PuzzlePix

2023. 08. 24.
Dél-Korea ma a világ egyik vezető hatalma, annak ellenére, hogy a múlt században még a megszállás, majd területe kettéosztásának terhét viselte. Viszont a gazdasági fejlődése és a nemzetközi színpadon betöltött szerepe mellett máshol is jelentős növekedés figyelhető meg az elmúlt századot tekintve: a kereszténység terjedésében.

A közelmúltban Lisszabonban tartott katolikus Világifjúsági Találkozó zárásakor jelentették be, hogy a folytatás helyszíne Szöul lesz 2027-ben. Egyházpolitikai okokon túl a döntésben bizonyára szerepet játszott, hogy Dél-Koreában jelentős katolikus közösség él. Az ország – amelyben az előző évszázad kezdetén a keresztény jelenlét még elenyésző volt – emellett olyan gyülekezeteknek ad otthont, mint a Jonggi Cso által alapított Joido Teljes Evangéliumi Egyház, melynek létszáma több mint 800 ezer fő.

A kezdetek

A mai állapotában Dél-Korea az az ország a térségben, amely nemcsak, hogy keresztény népességű (a lakosság közel harminc százaléka tartozik valamilyen keresztény – de főként protestáns – felekezethez), hanem ahol a hitéletet tekintve a kereszténység a legjelentősebb. Pedig a szomszédos Kínában vagy Japánban már a 16. századtól jelen volt a kereszténység, s aktív misszionárius, evangelizációs munkát végeztek területeiken. Koreába csak az 1784-es évben jutott el, amikor is Ji Szung-hun, egy konfuciánus tudós diplomáciai útról hazaérkezett Pekingből, ahol egy katolikus pap által megkeresztelkedett. Miután nem voltak keresztény misszionáriusok Koreában, Ji – immár Peter Yi – néven, egyedül kezdte el az új hitet terjeszteni, hozzá hasonló konfuciánus tudósok közt és szűk ismeretségi körében. Sokak számára az tette vonzóvá a hallottakat, hogy olyan válaszokat találtak az élettel, létezéssel, értelemmel kapcsolatban a kereszténységben, amelyeket konfuciánus tanítások közt hiába kerestek.

Azonban ezen kezdeti keresztények csekély létszámát a törvényen kívüliség tovább csökkentette. Miután ugyanis a keresztények nem voltak hajlandóak részt venni olyan eseményekben, melyek bálványimádás kategóriájába tartoztak, összetűzésbe kerültek a konfuciánusokkal („rítusviszálynak” nevezik ezt az időszakot). Ezzel együtt kisebb üldöztetések is történtek.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!