A mauritániai tábornok, Mohamed Ould Abdel Aziz 2008-ban a hatalmat megdöntve átvette az ország vezetését. Az amerikai közvéleményben már akkor kisebb megosztottságot keltett, hogy az Amerikai Egyesült Államok Európai Parancsnokságának szóvivője a puccsot követően Azizt vezető tisztségviselőnek nevezte, akivel kétoldalú kapcsolatokat tartanak fenn, és megerősítette az amerikai fél az irányú elkötelezettségét, hogy az országgal közös biztonsági együttműködési programokat hajtsanak végre.
Amadou Sanogo százados megfordult a tengerészgyalogság quanticói (Virginia) bázisán és tiszti alapkiképzésben részesült az Államokban. 2012-ben Maliban Toumani Touré elnök hatalmát döntötte meg, mivel elégedetlen volt a kormányzatnak a tuaregek felkelésével szembeni fellépésével, amely elsősorban az ország északi területein okozott komoly biztonsági problémákat. Sajnálatos módon a puccs éppen céljával ellentétes hatást váltott ki, a hatalmi űrt kihasználva a fegyveres felkelők megerősítették hatalmukat, az általuk jelentette fenyegetés azóta számos szomszédos országban is jelen levő biztonsági kihívás. Az ország vezetése végül Franciaországtól kért katonai segítséget.
A vesszőfutás azonban ezzel nem ért véget, 2020-ban és 2021-ben szintén puccsal buktatták meg az akkori hatalmat. Assimi Goita az ország különleges erőinek egységét vezette az al-Kaidához és az Iszlám Államhoz köthető harcosok ellen. Részt vett az AFRICOM Flintlock elnevezésű képzésén Nyugat-Afrikában és a Joint Special Operations University képzésén a floridai MacDill légibázison. Maliról szólva a washingtoni székhelyű Atlantic Council nevű think tank munkatársa úgy nyilatkozott: „Nehéz lenne olyan tisztet találni a mali hadseregben, aki nem kapott a rangjának megfelelő vagy annál magasabb katonai kiképzést.”