Ahogy arról portálunk is beszámolt, a burkina fasói hadsereg azt állítja, hogy megbuktatta Roch Kaboré elnököt, és átvette a hatalmat.
A puccs okaként az ország biztonsági helyzetének romlását jelölték meg, illetve azt, hogy Kaboré képtelen volt hatékonyan fellépni az Iszlám Állam és az Al-Kaida terroristáival szemben.
A puccs egy nappal azután történt, hogy a katonák elfoglalták a laktanyákat, és lövések hallatszottak a fővárosban, Ouagadougouban. Korábban a kormányzó Népi Mozgalom a Haladásért (PMP) párt közölte, hogy Kaboré és a kormány egyik minisztere is túlélt egy ellene irányuló merényletet.
Vasárnap a lázadó csapatok katonai főnökök elbocsátását és több erőforrást követeltek az Iszlám Állam és az al-Kaida fegyveresei elleni küzdelemhez. A hadsereg közleménye szerint Kaboré nem tudta egyesíteni a nemzetet, és nem tudta hatékonyan kezelni a biztonsági válságot, amely "nemzetük alapjait fenyegeti". Állításuk szerint a parlamentet és a kormányt feloszlatták, az alkotmányt pedig felfüggesztették, de ígéretet tettek az alkotmányos rend visszaállítására „ésszerű időn belül”. A hadsereg bejelentette Burkina Faso határainak lezárását is.
A Hetek.hu-nak sikerült beszélnie egy helyi gyülekezet lelkészével, aki Burkina Faso fővárosában él a családjával.
Beszámolója szerint szombat este kezdődött minden, amikor erőteljes lövöldözést hallottak, de nem tudták, mi történik.
„Ez egészen estig folytatódott. Utána a hírekben hallottuk, hogy a katonák puccsot szerveztek, „lázadás történt”. Egyben meg is nyugtattak, hogy nem kell aggódni, minden rendben lesz, már tárgyalnak a katonákkal. Szóval mi is reméltük, hogy semmi probléma nincs” – kezdte a beszámolóját. Hozzátette:
vasárnap reggel félelemmel hagyták el a házukat, mert újra elkezdődött a lövöldözés, amikor istentiszteletre mentek.
„Az összejövetel is rövid volt így, mert mindenki a hivatalos bejelentésekre várt. Ráadásul a híreket is megszakították, így nem tudtunk egy internetes portálon sem tájékozódni. Ekkor már nagyon aggódtunk, tudtuk, hogy valami nagy gond van. Estefelé még visszatértünk a gyülekezetbe, mert imaalkalmunk volt, akkor hirdették ki, hogy kijárási tilalom veszi kezdetét: 8-ig lehet csak az utcákon maradni” – idézte fel a történteket.
A lelkész hangsúlyozta, hogy ő és a családja messzebb lakik a belvárostól, így nem voltak közvetlen életveszélyben.
„Viszont a városban sok sérült embert láttunk a lövöldözések miatt” – tette hozzá.
Elmondta, hogy csak hétfőn tudták meg, hogy leváltották az elnököt. „Este pedig jött egy bejelentés a katonáktól, hogy átveszik az ország vezetését, a határokat pedig lezárták. Azt biztosan tudjuk, hogy az elnök le van tartóztatva, és a hatalom most a katonák kezében van. Valószínűleg új kormány lesz, előtte pedig egy átmeneti kormány” – mesélte.
„Egyelőre semmit nem tudunk, csak azt, hogy még tart a kijárási tilalom, a héten az iskolák is zárva lesznek” – fogalmazott.
A lelkész szerint a katonák motívuma valóban az lehetett, hogy biztonságosabb hely legyen Burkina Faso,
„mivel az elnök nem volt képes fegyverekkel támogatni a katonákat, ezzel együtt nem tudta fenntartani a biztonságot és nyugalmat az országban”.
Szerinte az ott élőknek most az a legfontosabb, hogy egy olyan kormány legyen, ami biztonságot tud teremteni. „A keresztényekkel is azért imádkozunk, hogy legyen biztonságosabb hely Burkina Faso” – zárta a beszámolót.
Burkina Faso egyébként egy friss elemzés szerint a világ 32. országa, ahol a legveszélyesebb kereszténynek lenni. Erről írtunk a Hetek legfrissebb számában, amit ide kattintva olvashat.