Amint arra két héttel ezelőtti számunkban is utaltunk (Honnan ered Ukrajna?, Hetek, 2022. március 10.) a napjainkban zajló orosz–ukrán háború megértéséhez az egyik kulcs a 170 évvel ezelőtti krími háború okainak vizsgálata. A nyugati közvéleményben 1815 után tudatosan gerjesztett oroszellenesség döntő szerepet játszott abban, hogy Anglia és Franciaország beavatkozott Törökország oldalán Oroszországgal szemben.
A Napóleon bukása utáni korszak első európai megrázkódtatása az 1830-as lengyel felkelés és annak leverése miatti felháborodás volt.
A média már a 19. század elején hasznos segítséget nyújtott az oroszellenes hangulatkeltéshez. Oroszországgal szemben megszületett a vád, miszerint a liberalizmus ősellensége. 1830-ban Lengyelországban katonai felkelés tört ki az Orosz Birodalom ellen, amelyhez a társadalom széles rétegei csatlakoztak. A kezdeti sikerek ellenére azonban a sokszoros túlerőben lévő orosz hadsereg leverte a felkelést, és I. Miklós cár Lengyelország jelentős részét a birodalomhoz csatolta.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »