A disszociatív identitászavar diagnózis feltétel nélküli alkalmazása esetén a valódi pszichológiai zavar rejtve maradhat.(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix)
Vitathatatlan, hogy a mentális problémák – például a szorongás, depresszió – a fejlett társadalmakban egyre többeket érintenek. Ugyanilyen aggasztó azonban, hogy a pszichikai rendellenességekkel ma már villogni lehet: a fiatalok között az egyik legújabb trend a többszörös személyiségzavar (MPD). Csak a TikTokon rengetegen számolnak be ilyen élményekről, sőt tesznek közzé olyan klipeket, melyekben éppen egyik identitásukból átváltanak egy másikba. (Az ún. „switching” szinte az egyik legvonzóbb „attrakció” a közösségi felületen.)
A világ legnagyobb online terápiás platformjának (Mentaline) új kutatása szerint tízből egy tinédzser divatosnak tart bizonyos mentális egészségügyi problémákat, illetve a válaszadók 34 százaléka hazudta már, hogy ilyen betegsége van.
A szó szoros értelmében vett divat is hozzájárul a pszichés betegségek népszerűségéhez: hódítanak a témával kapcsolatos feliratokkal ellátott ruhák, táskák, ékszerek. Lehet kapni például pulóvert, amelynek viselője a hátán hordhatja a szorongás definícióját, és az Instagram tele van szelfikkel, melyek készítői nagy betűkkel hirdetik a pólójukon, hogy Cute But Psycho (Cuki vagyok, de zakkant).
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »