Május 15-én, nem sokkal éjfél előtt Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője benyújtotta az országgyűlésnek „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslatot, amely miatt azóta is harsog a magyar közélet. Ellenzéki politikusok, színészek, influenszerek, közéleti szereplők sora tiltakozott a jogszabálytervezet ellen, mondván, az felszámolja a szólásszabadságot Magyarországon, majd vasárnap egy Kossuth teret megtöltő tüntetésen is tiltakoztak a jogszabálytervezet ellen.
Közben 22 országból 85 főszerkesztő és kiadóvezető fogalmazott meg tiltakozó nyilatkozatot a törvény ellen. Hétfőn aztán a parlament is „ráfordult az ügyre”: előbb az Igazságügyi Bizottságban, majd a plenáris ülésen vitáztak a törvényjavaslatról, amelyet még a tavaszi ülésszakban el is fogadhat a kormánytöbbség. A dolog azonban nem állt meg az államhatárnál: az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének Magyarország monitorozásáért felelős szocialista és liberális társelőadói a törvény tárgyalásának felfüggesztését követelték. Szerda délután pedig az Európai Parlament is vitázott rendkívüli napirendként a magyar átláthatósági törvényjavaslatról. Az Oroszország és Fehéroroszország elleni szankciók és a gázai menekültkérdés mellé a magyar törvénytervezet vitáját is fontosnak tartotta bevenni a brüsszeli néppárti, szocialista és liberális többség. A javaslatot az összes olyan frakció támogatta, amely egy hónappal ezelőtt Budapesten járt a LIBE-bizottság tényfeltáró útján – nyilatkozta az üléssel kapcsolatban a DK-s Molnár Csaba.
A jogszabály szerint, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálata alapján egy külföldről támogatott szervezet „külföldi érdekeket kiszolgálva veszélyezteti Magyarország szuverenitását”, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékbe a szervezetet. A listázott szervezetek egyebek mellett nem fogadhatnának el egyszázalékos szja-felajánlásokat, csak a NAV engedélyével kaphatnának külföldi támogatásokat, a vezetőik pedig kiemelt közszereplőnek minősülnének. A törvény a benyújtója szerint – akihez időközben több tucatnyi kormánypárti politikus, köztük Orbán Viktor, Rogán Antal és Semjén Zsolt is csatlakozott – olyan szervezetekre vonatkozik majd, amelyek a közélet befolyására irányuló tevékenységet végeznek, ezt külföldi támogatásból finanszírozzák és ez a tevékenység veszélyezteti Magyarország szuverenitását.