Több százezer magyar szurkoló lehetett kissé zavarban a képernyők előtt odahaza, amikor a wolverhamptoni stadionban felcsendült a magyar himnusz, mert szinte alig lehetett azt hallani a füttykoncerttől. Ez önmagában még nem okozott meglepetést az angol szurkolókat ismerők körében (magyar részről ez egyáltalán nem szokás, a himnuszt szinte mindig tiszteletben tartja még a kemény mag is), az már annál inkább, hogy jól hallhatóan lényegében egy másik rigmust kezdett el skandálni a közönség a himnuszunk közben. Nem is akármit: „Tudjuk, kik vagytok, rasszista rohadékok” – zúgott több ezer torokból, miközben a nemzeti tizenegy a helyszínen tartózkodó pár száz szurkolóval egyetemben megpróbálta túlénekelni az angolokat, arra kérve Istent, hogy áldja meg a magyart. Legalább még egyszer az angolok ellen, ha már a Puskásban sikerült 60 év után csodát tenni ellenük.
Az persze jó kérdés, hogy az angol szurkolók milyen jogalapon „rasszista rohadékozzák” le a magyarokat, miután jó ideje nem volt szemmel látható incidens a magyar szurkolók részéről a lelátókon. Mindez ráadásul azután, hogy az UEFA ilyen-olyan indokokkal, kettős mércét alkalmazva, drákói szigorral ítélt nekünk két zártkapus mérkőzést „rasszizmusra” és „homofóbiára” hivatkozva. Egyetlen incidenst azért csak sikerült találnia a brit sajtónak: június elején ugyanis a Puskás Arénában, az 1 : 0-ra megnyert első mérkőzésen, 14 év alatti gyermekek fütyülték ki – a beszámolók szerint – az angol válogatott BLM-től kölcsönzött térdelős performanszát. Az angol szurkolói válasz nyilvánvalóan ennek szólhatott, ami meg utólag egy extra jelentőséget is ad a magyar válogatott történelmi négygólos, kiütéses sikerének: hiszen pont a nemzeti himnuszunk alatt sikerült a wolverhamptoni stadion közönségének „rasszista rohadéknak” bélyegezni a magyar gyermekek tízezreit.
Nem véletlenül emelte ki azt Szalai Ádám a mérkőzést követően, hogy szerinte „a győzelem már az első percben eldőlt, hogy a magyar közönség nem ült fel a provokációra, ami a himnuszunk alatt történt”. Valóban, adott volt a magas labda, amit nem csapott le a helyszínen tartózkodó magyar szurkolótábor, de éppúgy elképesztő dicséret illeti a válogatott tagjait, akik lassan már kezdenek hozzászokni az efféle provokációhoz. Emlékezzünk csak vissza, hogy milyen méltatlan helyzetbe hozta Németország a magyar válogatottat a 2020-as Európa-bajnokságon, amikor előbb a meccs helyszínéül szolgáló müncheni Allianz arénát akarták szivárvány színre kivilágítani, majd 11 ezer szivárványos zászlót osztottak ki a szurkolók között, később ugyancsak a nemzeti himnusz alatt sikerült berohannia egy LMBTQ-aktivistának a pályára, hogy az éneklő magyar válogatott orra előtt demonstráljon.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »